Câţi bani primesc primăriile din Argeş pentru ajutorul persoanelor cu handicap

Instituţia Prefectului Argeş a informat că Guvernul a aprobat, prin H.G., alocarea din fondul de rezervă a banilor necesari pentru plata drepturile asistenţilor personali ai celor cu handicap şi a indemnizaţiilor lunare ale persoanelor cu handicap grav, din judeţ. Prefectura a făcut demersuri în acest sens, după ce multe primării din Argeş nu au putut asigura, din bugetele proprii, finanţarea până la data de 31 decembrie 2020 a plăţilor pentru drepturile asistenţilor personali ai celor cu handicap şi a indemnizaţiilor lunare ale persoanelor cu handicap grav. Astfel, a fost propusă Guvernului suplimentarea bugetelor locale ale primăriilor din judeţ cu suma totală de 16,95 milioane lei. Repartizarea sumelor de bani către unele primării a fost făcută după cum urmează: Curtea de Argeş - 590.000 lei; Piteşti - 938.000 lei; Albeştii de Argeş - 156.000 lei; Arefu - 184.000 lei; Băiculeşti - 50.000 lei; Brăduleţ - 49.000 lei; Cepari - 90.000 lei; Ciofrângeni - 22.000 lei; Corbeni - 200.000 lei; Corbi - 211.000 lei; Domneşti - 115.000 lei; Muşăteşti - 99.000 lei; Pietroşani - 229.000 lei; Şuici - 323.000 lei; Tigveni - 275.000 lei; Valea Danului - 150.000 lei; Valea Iaşului - 110.000 lei.
Ți-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
