Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 02:18

Problema maidanezilor din Curtea de Argeş a fost rezolvată!

 

Atât presa locală, cât şi cetăţenii municipiului nostru, au semnalat în nenumărate rânduri problema câinilor fără stăpân care-şi duc veacul pe străzile Oraşului Regal. Prezenţa acestora dăunează imaginii urbei încărcate de istorie, dar reprezintă şi un real pericol pentru locuitori. Vestea bună este că ieri, 25 martie, a fost semnat contractul de concesionare a serviciului public de gestionare a câinilor fără stăpân şi a fost predat amplasamentul unde vor fi ţinuţi timp de câteva zile maidanezii care vor fi strânşi de pe străzile municipiului. Contractul a fost semnat cu garanţia că nu vor fi eutanasiaţi câinii ridicaţi de pe raza oraşului şi de asemenea, că nu se vor întoarce pe străzi! "Am semnat deja contractul pentru gestionarea câinor fără stăpân din Curtea de Argeş. Un lucru îmbucurător este că aceşti câini care vor fi strânşi nu se vor mai întoarce în strada şi nici nu vor fi eutanasiaţi. Contractul este semnat cu Asociaţia <<Alături de tine 2007>>, având prinse toate clauzele... Am predat amplasamentul, iar foarte curând, firma respectivă se va apuca de strâns primii 60 de maidanezi...", a declarat primarul Constantin Panţurescu. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

 
Pin It