Primăria Şuici are "casă" nouă!

Administraţia localităţii de pe Valea Topologului s-a mutat într-un nou sediu - situat în vecinătatea celui anterior- mai generos şi modern, în care angajaţii au la dispoziţie mai mult spaţiu şi confort care le creează condiţii optime de lucru. "Putem spune că este un mediu de lucru adecvat şi pentru cetăţenii care se prezintă pentru a ne solicita sprijinul. Avem birouri pentru două, cel mult trei persoane. În ceea ce priveşte vechiul sediu, încă ne gândim ce destinaţie să-i dăm, pentru a deservi cât mai bine localitatea. Luăm în calcul mai multe variante şi o să alegem pe cea mai utilă. Una dintre acestea ar fi utilizarea sa pentru activitatea medicală, dar mai multe legat de acest subiect o să vă spun la timpul potrivit...", ne-a declarat primarul Constantin Iatagan.

Legat de buget, edilul şef ne-a informat cu optimism că, deşi pentru anul în curs acesta este mai mic decât veniturile localităţii aferente anului trecut, proiectele de investiţii vor continua. "Aşteptăm sprijinul Consiliului Judeţean pentru că banii din buget nu sunt suficienţi pentru asigurarea co-finanţărilor în cazul proiectelor derulate cu fonduri guvernamentale sau europene, cum ar fi alimentarea cu apă de la Valea Calului sau asfaltarea drumurilor prin AFIR... Pe de altă parte, ca o veste bună, în curând vor avea loc mai multe inaugurări ale unor obiective, dovadă că până acum am muncit cu simţ şi este vremea ca locuitorii comunei să culeagă roadele realizărilor noastre. Aş aminti aici Şcoala de la Rudeni care este finalizată, un teren de sport realizat din fonduri proprii, modernizarea dispensarului şi altele. Între timp se lucrează la extinderea canalizării şi la modernizarea drumurilor comunale şi de interes local", ne-a spus şeful administraţiei publice locale. În ceea ce priveşte terenul de sport cu gazon sintetic şi nocturnă, amenajat lângă after-school-ul din comună, primarul Iatagan a afirmat că Şuiciul este singura localitate din zonă în care există asemenea obiectiv.
Vă anunţam într-o ediţie trecută a cotidianului nostru că la Valea Calului a fost emis ordinul de începere a lucrărilor la investiţia ce vizează introducerea alimentării cu apă. "Sperăm ca până în toamnă să avem alimentare cu apă şi la Valea Calului, astfel ca întreaga comună să beneficieze de această utilitate. Vor continua lucrările la proiectul finanţat prin PNDL I, respectiv extinderea sistemului de canalizare în satele Şuici şi Rudeni. Pentru celelalte sate ale comunei vom întocmi noi proiecte ce vor fi depuse spre finanţare pe fonduri guvernamentale sau europene, în funcţie de ce granturi vor beneficia UAT-urile în următorii ani", a concluzionat edilul-şef. Un alt lucru demn de lăudat este că toţi salariaţii Primăriei din Şuici au participat la curăţenia de primăvară din comună. S-au decolmatat şanţurile şi s-au văruit pomii, iar munca acestora se oglindeşte în aspectul îngrijit cu care se mândreşte localitatea!
