Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 00:44

Florin Iordache: "Suntem datori să-i cinstim pe bravii apărători ai neamului şi ai interesului naţional!"

Ziua Înălţării Domnului Iisus Hristos ne-a adus din nou prilejul să le aducem celor care au servit cu preţul propriilor vieţi patria şi neamul un prinos de recunoştinţă veşnică pentru libertatea şi unitatea de care ne bucurăm astăzi. De Ziua Naţională a Eroilor sunt onoraţi mai ales vitejii neamului care s-au jertfit pe fron­turile Primului Război Mondial în virtutea realizării idealului naţional - România Mare! În total, peste 1 milion de oameni, militari şi civili au plătit preţul suprem pentru clădirea României noi.
Ceremonia prilejuită de comemorarea eroilor neamului românesc a debutat la Brăduleț în jurul orei 10.45, la biserica din satul cu același nume. Ulterior, primarul Florin Iordache, înveșmântat în port tradițional, s-a îndreptat către Monumentul Eroilor de la Muzeul Galeșu, acolo unde a fost întâmpinat de către elevii Școlii Gimnaziale Galeșu, care au avut un scurt program artistic specific sărbătorii. Copiii, îmbrăcați în prețioase costume naționale, împreună cu dascălii și directoarea unității școlare, Anisela Mazilu, au poposit la monumentul din centrul comunei, iar mai apoi la Biserica Brădet. A avut loc o slujbă și s-au depus coroane de flori. De asemenea, primarul Iordache a ținut un discurs emoționant în care i-a omagiat pe eroii neamului. "Astăzi, la ceas de mare sărbătoarea creştină, îi omagiem pe cei care de-a lungul veacurilor, cu sacrificii umane şi materiale, au creat o stare de spirit, un sentiment al eroismului, al patriei, al dăruirii și al onoarei. Eroii poporului român, cu nume cunoscute, dar mai ales necunoscute, unii ştiuţi doar de Dumnezeu, sunt acele personalităţi care, prin sacrificiul suprem, au demonstrat că interesele patriei sunt mai presus de orice interes, contribuind asfel la definirea noastră ca naţie. Suntem datori şi onoraţi, să îi cinstim pe cei care s-au dovedit a fi bravi apărători ai neamului şi ai interesului naţional. Nicolae Iorga spunea: <<Cine uită, nu merită!>> - motiv pentru care în această zi trebuie să ne îndreptăm gândul spre cei care și-au dat viața pentru țară. Glorie tuturor Eroilor Neamului şi veşnică pomenire a sufletelor lor!", a fost mesajul emoționant transmis de către șeful administrației publice locale, Florin Iordache.

 

Pin It