Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 00:39

La Șuici, comemorare fără tradiționala fanfară!

După ce creştin-ortodocşii au rostit în biserici "Hristos s-a înălţat!", primarul Constantin Iatagan, împreună cu vicele Cateluța Marinescu, dar și cu mulți dintre consilierii locali, angajați ai primăriei, profesori şi alții, s-au îndreptat spre Cimitirul Eroilor. Acesta a fost realizat după Primul Război Mondial, între 1919-1920, la iniţiativa călugărului Bascoveanu, din comuna Tigveni. Acesta a primit sprijinul localnicilor din Şuici, care au dorit să cinstească memoria celor pieriţi în crâncenele lupte duse pe Valea Topologului în toamna anului 1916. În spaţiul înconjurat de ziduri se găsesc două plăci mari, care acoperă gropi comune în care au fost depuse osemintele luptătorilor de acum un veac, indiferent de uniformele pe care le purtaseră. Pe părţile laterale se găsesc 361 plăci din piatră pe care sunt inscripţionate nume de soldaţi români, germani, austro-ungari, dar şi turci sau evrei. Nu lipsesc nici inscripţii de genul "necunoscut" - cele mai multe scrise în limba germană. Din păcate, normele impuse de situația epidemiologică nu au permis participarea elevilor, a fanfarei, așa cum sărbătorea comuna această zi în alți ani. Așadar, imediat după intonarea Imnului Național și a oficierii slujbei religioase încheiate cu "Veșnica Pomenire", edilul-șef, îmbrăcat într-o ie autentică, a luat cuvântul, exprimându-și recunoașterea față de înaintașii căzuți pe câmpul de luptă. Ceremonia din Cimitirul Eroilor s-a încheiat cu festivitatea depunerii de coroane la altarul sculptat cu cruce din lemn, pe care sunt inscripţionate cuvintele "Eroilor noştri". La final, cei prezenți au primit tradiţionalii colaci cu colivă.

 

 

Pin It