Elevii vor susține tezele la revenirea din vacanța de două săptămâni

Renunțarea la ele va fi luată în calcul de oficialii Ministerului Educației Naționale doar dacă situația pandemică se va agrava. Întrebat cum vor putea susține elevii tezele la revenirea la școală, secretarul de stat, Sorin Ion, a spus că decizia nu este încă 100% luată. „Vorbind din punct de vedere didactic, una dintre solicitările Consiliului Național al Elevilor, de exemplu, este să reintroducem măsura de anul trecut, cu două note la fiecare disciplină, indiferent de numărul de ore pe săptămână, soluție pe care o agreăm și pe care o vom implementa. În privința renunțării la teze, o vom face doar în situația în care nu avem încotro”, a spus acesta.
Potrivit secretarului de stat, opțiunea oficialilor de la MEN în acest moment este de a se susține tezele. „Vă reamintesc să ele pot fi date și în ultimele săptămâni dinainte de vacanța de iarnă, până în 20 decembrie, iar la revenirea la școală, în celelalte două săptămâni de după vacanța de iarnă, să aibă loc reglarea situației școlare, încheierea mediilor și așa mai departe. Prin regulamentele școlare tezele trebuie trecute în catalog cu 2 săptămâni înainte de încheierea semestrului, în condițiile actuale ale regulamentului școlar. Prin urmare, perioada cea mai recomandată pentru teze, în cazul revenirii la școală, este a doua jumătate a lunii decembrie”, a mai spus Sorin Ion.
