Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:56

Constantin Iatagan, după un an de mandat: „Eu urmez sloganul: Fapte, nu vorbe!”

La Șuici, după un an de mandat nou, primarul Constantin Iatagan a reușit să bifeze o bună parte din promisiunile electorale, care, așa cum ne-a spus domnia sa, nu au fost simple pastile lansate pentru atragerea de voturi, ci proiecte pentru care a existat intenția clară de a fi puse în practică. Dovadă că, pas cu pas, acestea au început să prindă contur. Unele au fost deja implementate, câteva sunt în curs iar altele vor urma, aflându-se pe lista de priorități pentru următoarea perioadă. Amintim, în primul rând, de Şcoala Primară nr.1 din satul Rudeni, care a fost renovată prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2, având o valoare totală de 1.489.000 lei. Unitatea de învăţământ, dotată cu mobilier nou, a fost reabilitată la standarde moderne și dată în folosință în această toamnă. Tot pentru copii și tineret, trebuie menționat terenul de sport cu gazon sintetic și nocturnă de la Şcoala Gimnazială „Toma Brătianu” din satul Şuici. Și această investiție a presupus contribuții atât din bugetul local, cât și din partea C.J. Argeș. În total, costurile s-au ridicat la suma de 298.000 lei. Nu în ultimul rând, a fost dat în folosință și noul sediu al Primăriei Şuici, la care lucrările au început în anul 2011, investiția fiind făcută numai cu bani de la bugetul local - 1.425.000 lei. Chiar dacă ziarul nostru a informat constant cititorii cu privire la modul în care au evoluat lucrurile în cadrul administrației locale de la Șuici, zilele trecute l-am invitat pe edilul-șef la o scurtă discuție, atât cu valență de retrospectivă, cât și cu scopul de a afla ce mai are în pregătire în viitorul apropiat. Iată ce ne-a răspuns acesta:


- Privind în urmă, după un an de la învestire, ce credeți că i-a determinat pe cetățeni să vă ofere votul?
- Seriozitatea echipei. Nu mi-o pot asuma singur. Am candidat în echipă și cetățenii au văzut că suntem înconjurați de oameni serioși și de cuvânt.

- Programul de campanie electorală a fost generos în promisiuni. Cât ați reușit să realizați până în acest moment din ceea ce ați enunțat în broșura electorală?
- Orice candidat vine cu programe atractive și populiste și niciunii nu sunt trași la răspundere pentru promisiunile electorale pe care nu le onorează. Cât mă privește, am încercat să ating aproape jumătate din promisiuni încă din primul an. Am depus proiectul pentru gaze naturale (modernizarea infrastructurii s-a realizat punctual, pe câteva ulițe...). Acum depun pe „Anghel Saligny” pentru continuarea extinderii sistemului de canalizare în satele Paltenu, Păuleni, Ianculești și Șuici. Avem în plan deschiderea unei grădinițe de tip after-school... Totodată, urmărim unificarea cetățenilor și a micilor fermieri, reabilitarea spațiilor și instituțiilor publice... Între timp, așa cum se știe, s-a recepționat terenul de sport, școala de la Rudeni... Dar mai sunt multe de făcut.

- Cum descrieți relația profesională pe care o aveți cu colegii din Consiliul Local?
- Extraordinară relație am cu colegii și cu toți salariații. Mulțumesc lui Dumnezeu! Am devenit și eu mai elastic cu timpul, dar oamenii cu care m-am înconjurat chiar fac echipă bună...


- Anul acesta, pentru majoritatea primăriilor, bugetul a fost mai redus... Cum ați gestionat problema lipsei banilor pentru investiții?
- M-am descurcat și eu ca și ceilalți cu bugetul. Am încercat să gestionăm problema lipsei banilor, pe fondul pandemiei... ne-am conformat. Trecem prin ele cu greu, dar le rezolvăm cu înțelegere și bunăvoință.


- Aveți să vă reproșați ceva în ceea ce privește activitatea administrativă?
- Nu pot spune că cineva este perfect. Este loc și de mai bine. Aș fi lipsit de modestie să afirm că n-am nimic de reproșat. Cel mai mult mi-aș dori să pot avea bani pentru 50 de proiecte sau să fac 50 de km de drum... Dar puterile sunt limitate. Dacă nu avem infrastructură/zonă de turism... nu avem nici venituri. Nu sunt investitori... Nu găsesc măsuri să-i atrag.


- Care ar fi problemele esențiale cu care se confruntă cetățenii din comuna pe care o administrați?
- Utilități și infrastructură. Apoi locuri de muncă mai aproape, ca să nu mai fie nevoiți să plece în străinătate sau să facă naveta la oraș... Au nevoie de condițiile de la oraș. Dacă ar fi, am atrage și tineretul, și investitorii...


- Enumerați cele mai mari realizări și eșecuri din acest prim an din noul mandat, din postura de edil-șef. 
- Avem câteva realizări: modernizarea drumurilor din Șuici și Rudeni - în curs de execuție, alimentare cu apă în Valea Calului, sat izolat, dar frumos, idilic... Sunt și eșecuri, dar toate pleacă de la bani.


- Ce obiective vă propuneți pentru următorii 3 ani?
- Să duc la bun sfârșit cât mai multe din promisiunile din campania electorală. Dacă le pot duce pe toate, sunt cel mai fericit. Dar vom vedea...


- Ce mesaj aveți pentru locuitorii comunei pe care o administrați?
- Le mulțumim pentru încredere și înțelegere și să aibă credință că voi face tot ce-mi stă în putere pentru realizarea obiectivelor și promisiunilor emise în campanie... Dar „Fapte, nu vorbe!”, ca și sloganul...

 

Pin It