Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:44

Astăzi, la Valea Danului, 130 de persoane vaccinate „dintr-un foc”!

Astăzi, începând cu ora 9.00, la Primăria comunei Valea Danului s-a derulat prima sesiune de vaccinare împotriva COVID-19, organizată cu ajutorul unei echipe mobile venite tocmai de la Mioveni. Pentru imunizarea doritorilor s-au folosit două seruri, respectiv Johnson&Johnson (o singură doză) și Pfizer BioNTech (cu rapel). Vaccinarea cetățenilor s-a efectuat chiar la sediul primăriei. În total, 130 de persoane și-au manifestat interesul pentru imunizare. Dintre aceștia, 84 au optat pentru serul produs de Pfizer, în timp ce 46 au ales cea de-a doua variantă disponibilă. De asemenea, dintre cei vaccinați cu Pfizer, 64 au primit prima doză, 4 persoane rapelul, iar alte 16 s-au prezentat pentru booster (doza cu numărul 3).

„Suntem mulțumiți de modul în care s-a derulat această campanie de imunizare. Numărul celor care au venit astăzi ca să primească serul ne-a surprins și pe noi, așa că nu greșim când concluzionăm că a fost un succes. Îi așteptăm și la a doua, apoi și la a treia acțiune, pentru că se vor mai desfășura... Eu sper din suflet să ajungem să gândim cu toții că este foarte important acest vaccin dacă dorim să ne recăpătăm acea normalitate în care avem dreptul să trăim. Traversăm o perioadă dificilă, însă, dacă suntem uniți, vom răzbi!”, a transmis primarul Vasile Preda.

 

Pin It