Interviu cu primarul Niculaie Dragnea, despre Băiculești de azi și de mâine

Primarul comunei argeșene aflată la sud de Orașul Regal, în zona Dealurilor Argeșului, conduce localitatea din anul 2012, fiind reconfirmat în această funcție de trei ori consecutiv. Este onorat că reprezintă Băiculeștiul de la acest nivel și crede că popularitatea, transparența și faptul că a venit cu măsuri care au dat comunei o direcție de dezvoltare mult mai accelerată sunt atributele care l-au impus în preferințele electorale ale localnicilor. Nu crede în jumătăți de măsură și nu se mulțumește cu promisiuni, iar pentru că guvernanții noștri cam atât oferă, nu se lasă până nu obține asigurări că lucrurile chiar se vor întâmpla. Recent s-a împlinit un an din cel de-al treilea său mandat, iar pentru faptul că perioada coincide și cu cea a bilanțurilor de sfârșit de an, l-am rugat pe edilul-șef să ne răspundă câtorva întrebări legate de obiectivele mandatului.

- În septembrie, anul trecut, ați fost ales pentru a treia oară primar al comunei Băiculești. Ce credeţi că i-a convins pe cetățeni să vă ofere din nou votul?
- Consider că votul cetăţenilor pentru reînvestirea mea se datorează, în primul rând, realizărilor din precedentele mandate. De asemenea, apreciez că un alt factor care mi-a adus câştigul la alegerile locale de anul trecut a fost contactul direct - aproape zilnic - pe care îl am cu oamenii din comuna pe care o administrez. În plus, cred că în toţi aceşti ani am dat dovadă din plin de seriozitate şi respect pentru dumnealor, dar am şi dus la îndeplinire, oarecum, promisiunile electorale ale campaniilor trecute.
- Ultima parte a mandatului trecut și iată că și primul an al acestui mandat s-au desfășurat sub imperiul pandemiei Covid. Cât de tare v-a încurcat această situație în desfășurarea actului administrativ?
- Din nefericire, acest fenomen numit Covid a afectat şi UAT-urile, inclusiv pe noi, ca instituţie, îngrădindu-ne semnificativ activitatea. Acest lucru se răsfrânge în mod negativ şi în rândul populaţiei. În altă ordine de idei, dar tot legat de acest aspect, menţionez faptul că noi am informat concetăţenii cu privire la măsurile de prevenţie, i-am îndemnat la vaccinare şi chiar am organizat o acţiune de imunizare, totul pentru a depăşi cât mai repede această criză sanitară ce a pus stăpânire pe aproape tot Globul.

- Cât ați reușit să realizați până în acest moment din ceea ce ați enunțat în programul electoral și care este cea mai mare realizare din acest an?
- În mare parte am bifat angajamentele din Campania pentru alegerile din septembrie 2020. Un singur proiect de anvergură nu a fost momentan adus la parametrii de execuţie, şi anume înfiinţarea canalizării în satele Zigoneni, Băiculeşti, Argeşani, Stejari Măniceşti, cu staţie de epurare. Această mare întârziere a fost pricinuită de birocraţia extrem de stufoasă. De abia acum suntem pe ultima sută de metri pentru a obţine autorizaţia de construcţie. Au fost elemente care nu au stat în puterea noastră, contrar dorinţei mele...

- Cum descrieți relația profesională pe care o aveți cu vicele și colegii din Consiliul Local?
- Îmi doresc o comună curată și dezvoltată, iar împreună cu dl viceprimar și întreaga echipă din primărie facem tot posibilul să avem cât mai multe proiecte realizate, dar și disponibilitate și respect față de toți băiculeștenii. Prin urmare, punând cetățeanul în fruntea priorităților și fiind înconjurat de profesioniști, relaţia de lucru şi de colaborare nu poate fi decât una bună, chiar foarte bună. Nu a existat hotărâre de Consiliu care să fie blocată, poate şi pentru că, față de toţi cei din Consiliul Local, prezint o transparenţă totală şi ne consultăm în permanenţă ca toate deciziile pe care le luăm să fie în folosul cetăţenilor pe care îi reprezentăm şi-n slujba cărora ne aflăm.

- Ce ne puteți spune despre proiectele care se află în derulare în acest moment Dar despre cele viitoare?
- Putem discuta despre faza finală de modernizare a DC 213, lucrare care sper să se încheie ca execuţie în teren chiar în cursul acestei luni. De asemenea, în urmă cu câteva luni am terminat construirea unui teren de sport în satul Tutana… Vă spuneam mai devreme că şi canalizarea este pe făgaş pentru că acel contract este semnat, am depus pe “Anghel Saligny” Proiectul "Deschidere alimentare cu apă în satul Zigoneni, comuna Băiculeşti, judeţul Argeş". Este vorba despre un proiect de anvergură, și anume construirea unui bazin de captare cu două puţuri de forare, pentru a rezolva problema acută a apei potabile din zona Valea Sasului – Măniceşti. Tot pe „Anghel Saligny” am introdus un al doilea proiect, şi anume „Modernizare drumuri de interes local, satele Băiculeşti şi Zigoneni”. Totodată, mai avem o „Modernizare drum de interes local în satul Măniceşti” şi un alt proiect pentru racordarea cetăţenilor la canalizare. Ca să fie finalizată această lucrare, va trebui realizat şi racordul, care necesită bani pe care încercăm să-i absorbim de la guvern.

- Aveţi ceva să vă reproşaţi în ceea ce priveşte activitatea administrativă?
- Ar fi nedrept şi subiectiv să spun că mi-am atins toate obiectivele, toate dorinţele, însă, fără lipsă de modestie, câtă vreme muncesc cu acelaşi entuziasm şi nu sunt preocupat de scaunul din Primărie decât pentru identificarea surselor de finanţare a proiectelor propuse, nu am ce să-mi reproşez!
- Vă rugăm să transmiteți un mesaj pentru locuitorii acestei frumoase comune la cârma căreia vă aflați.
- Le doresc din tot sufletul multă sănătate, să depăşim cu bine această pandemie care ne-a schimbat viaţa în ultimii aproape 2 ani şi îi asigur de toată seriozitatea, tot respectul şi dedicarea, pentru a veni cu investiţii în sprijinul dumnealor.
