Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:46

Sănătatea cetățenilor, o prioritate pentru Primăria Mușătești - Se deschide Dispensarul Medical de la Stroești

Din bugetul local, dar și cu alocări de fonduri de la Consiliul Județean Argeș, a fost finanțat obiectivul de investiții ”Modernizare Dispensar Medical Uman, satul Stroești, comuna Mușătești”. Iată că, după reabilitarea Dispensarului Medical de la Mușătești în mandatul trecut, autoritățile administrației publice locale au reușit în acest mandat și modernizarea celui de la Stroești.

Reabilitarea corpului de clădire a fost recepționată luna trecută, în acest moment fiind în curs de realizare branșamentele la rețeaua de alimentare cu apă și cea de energie electrică. Noul dispensar prevede spații pentru funcționarea unui cabinet medical de familie, a unei farmacii, dar și a unui cabinet medical stomatologic.

După numeroase demersuri la Casa Națională de Asigurări de Sănatate și Colegiul Medicilor, administrația locală, reprezentată de primarul Constantin Oancea, a reușit să aducă un medic de familie care să asigure servicii medicale pentru cetățenii din satele Stroești, Costești-Vâlsan și Valea Muscelului care, fie nu se regăseau pe listele unor medici de familie, fie erau înscriși la medici din alte localități.


"Intenția noastră este ca medicul de familie să fie instalat începând cu data de 15 decembrie. Din acest motiv, facem apel către cetățenii care doresc să se înscrie pe lista acestuia să contacteze Compartimentul de Asistență Socială, fie la sediul primăriei, fie apelând numerele de telefon 0760/239.404 și 0760/239.408", au informat reprezentanții Primăriei Mușătești.


O altă dovadă că administrația publică locală se gândește prioritar la sănătatea locuitorilor comunei, este și organizarea sesiunilor de vaccinare împotriva Covid-19. Cea mai recentă acțiune de imunizare a avut loc la mijlocul acestei luni, atunci când au fost vaccinate 81 de persoane - 45 cu serul Johnson&Johnson (prima doză) și 36 cu vaccinul produs de Pfizer-BioNTech (prima doză, rapelul și doza booster).

Echipa medicală se va deplasa din nou în comună după data de 7 decembrie, pentru a efectua rapelul pentru cei care s-au vaccinat cu prima doză a serului Pfizer. Această campanie va crește procentul de vaccinare al populației din comună și va scădea incidența de infectare cu Sars-Cov-2, una dintre cele mai ridicate din județul Argeș.

 

Pin It