Anul acesta, Curtea de Argeș va fi un oraș trist de Sărbători...

Dincolo de faptul că municipiul nostru este în plin proces de modernizare și se prezintă ca un șantier în toată regula, banii de la bugetul local nu au mai ajuns pentru achiziționarea instalațiilor și a ghirlandelor care să-l împodobească feeric așa cum am avut parte în anii trecuți. Proiectele care sunt în derulare au „înghițit” sume uriașe, astfel că a fost nevoie de sacrificii. Chiar dacă unii argeșeni sunt nemulțumiți în privința acestor aspecte, începând cu disconfortul creat de lucrările ce împânzesc arterele principale și până la faptul că sunt nevoiți să-i ducă pe cei mici în alte orașe pentru a se bucura de atmosfera de Sărbători, mai mult ca sigur nu-și vor mai aminti de ele atunci când totul va fi, în sfârșit, gata, și municipiul nostru va arăta ca un adevărat oraș european. Până la urmă, istoria ne învață că toate progresele se fac cu anumite costuri și sacrificii...

Zilele trecute, o echipă din cadrul SPU Curtea de Argeș, coordonată de Cătălin Nastea, a montat câteva instalații luminoase în pomii din zona parcului Sân Nicoară, acolo unde pe vremuri se organiza Orășelul Copiilor. Acesta ne-a informat că, și dacă s-ar fi dispus de suficiente ornamente, ele nu ar fi putut fi conectate la electricitate. „Avem curentul oprit de la Biserica Domnească și până la Sf. Gheorghe, pe partea dreaptă - adică nu aveam de ce ne lega!... Anul acesta, dl. primar a decis că decât să facem ceva urât și să stăm de improvizații, mai bine nu mai facem deloc... Pe ultima sută de metri s-a făcut rost de aceste instalații, de la un partener, și noi le-am montat. Mai avem și un brăduț artificial care are în jur de 3-4 m înălțime, pe suport de aluminiu pe care, dacă reușim să-l reparăm, îl vom monta tot acolo, lângă Statuie...”, a fost declarația sa.
