Constantin Oancea, primarul comunei Mușătești: "Din păcate, nici la ora actuală nu avem viceprimar"

Din anul 2016, Constantin Oancea conduce Primăria Mușătești, una dintre cele mai dificile administrații locale din județul nostru, dar și una dintre cele mai frumoase localități argeșene, o așezare pitorească pe care Dumnezeu a binecuvântat-o cu toate formele de relief. Cum s-a schimbat viața edilului-șef de când ocupă această funcție și ce face pentru a crea condiții favorabile de trai pentru locuitorii acestei comune, aflați citind următorul interviu.
"Orice investitor este binevenit în comuna noastră și îl sprijinim din punct de vedere administrativ!"
- Ați câștigat primul mandat în dauna unor contracandidați cu notorietate, care veneau cu avantajul de a fi fost în funcții care aureolează CV-ul, mă refer aici la un fost deputat, sau un fost director longeviv al unei importante societăți comerciale, etc. De ce credeți că v-au ales cetățenii?
- E adevărat, contracandidații mei la alegerile din 2016 au fost persoane care au deținut funcții importante, dar, acest lucru nu face ca victoria din alegeri să fie una neapărat răsunătoare. Pe fiecare dintre domniile lor îi apreciez, avem o relație profesională bună și le doresc multă sănătate și putere de muncă în continuare. Faptul că am câștigat acele alegeri se datorează, în opinia mea, atât experienței pe care am acumulat-o în timpul unui mandat de viceprimar, cât și a câtorva ani lucrați tot în administrație, perioadă în care am cunoscut mai bine cetățenii acestei localități, dar și problemele cu care se confruntă aceștia și cărora le mulțumesc încă o dată pentru votul de încredere acordat.
- Spuneți-ne câte ceva despre omul Oancea și despre relația sa cu semenii, pentru cei care vă cunosc mai puțin.
- La această întrebare o să fiu foarte succint pentru că cetățenii mă cunosc foarte bine, știu că sunt un om modest, primitor, hotărât și sensibil la nevoile celorlalți. Am o relație bună cu semenii, cărora le datorez apreciere și respect. După terminarea studiilor am lucrat într-o întreprindere de stat, apoi în mediul privat, și de mai mulți ani, în administrație.

- Se poate spune că Mușătești este "o comună grea"?
- Nu pot să spun dacă este o comună grea sau ușoară pentru că orice administrație se confruntă cu problemele și greutățile localității respective. În schimb, pot afirma despre Mușătești că este o comună care are o suprafață de 98,9 kilometri pătrați, are în administrație drumuri comunale în lungime de 37 Km, este străbătută de un drum județean ( DJ 703I și altul național ( DN 73C), axul principal numărând 21,5 km. Și cu acestea cred că am spus totul.
- Ce ați învățat de la primul mandat și ce puteți corecta acum, în cel de-al doilea?
- Consider că trebuie să fiu mai aproape de cetățeni, să fac tot ceea ce îmi stă în putință pentru rezolvarea problemelor acestora și să nu-i dezamăgesc.
- Care considerați că a fost cea mai mare realizare pe care o aveți ca primar de când sunteți în această funcție?
- Toate obiectivele pe care le-am finalizat le consider realizări importante și necesare pentru cetățenii acestei localități, iar dacă mă gândesc că recent am finalizat lucrările de reabilitare a Dispensarului din satul Stroești și am reușit ca după mai mulți ani să reînființăm un C.M.I. care să deservească cetățeni din satele Stroiești, Costești și nu numai, consider că într-adevăr este o mare realizare. De regulă, fiind cea mai aproape din punct de vedere al timpului, ultima investiție este întotdeauna apropiată de suflet și cea mai apreciată.

- Cum apreciați stadiul lucrărilor din punct de vedere al canalizării?
- Au fost realizate ridicările topografice și studiile de fezabilitate în vederea includerii la finanțare. S-a depus documentația la Ministerul Dezvoltării pe Programul "Anghel Saligny". Sper să avem un rezultat favorabil și în această direcție...
- Un primar trebuie să lase ceva în urma lui, după fiecare mandat. Ce ați vrea să vedeți în comuna Mușătești la finalul celui de-al doilea mandat de edil-șef?
- Sunt multe lucruri de făcut în continuare; voi face tot ceea ce-mi stă în putință pentru realizarea lucrărilor privind alimentarea cu apă în toată comuna, precum și finalizarea proiectului privind iluminatul public.
- Reușiți să respectați normele ISU în unitățile de învățământ? Dar autorizații sanitare au aceste unități?
- Avem două structuri de învățământ pe raza comunei Mușătești. Stroești, care nu necesită autorizație ISU, și Mușătești, pentru care s-a depus documentația în vederea obținerii acestei autorizații. În ceea ce privește latura sanitară, ambele școli sunt autorizate în acest sens.

- Dacă ar veni un investitor la Mușătești, ce ar putea face aici? În ce l-ați sfătui să investească? De ce ar avea nevoie comuna?
- Orice investitor este binevenit în comuna noastră, îl primim cu drag și îl sprijinim din punct de vedere administrativ. Sunt multe domenii în care ar putea să investească, începând cu turismul, agricultura, creșterea animalelor, industrie, etc. Comuna are nevoie de investitori care sa creeze locuri de muncă și implicit plusvaloare.

- Cum descrieți relația profesională pe care o aveți cu colegii din CL? Ce ne puteți spune despre personalul acestei primării? Este ajuns la nivelul de pregătire al așteptărilor dumneavoastră?
- Din păcate, mare neajuns ne este acela că nici la ora actuală nu avem viceprimar, din cauză că hotărârea prin care a fost ales, a fost atacată în contencios administrativ la solicitarea colegilor consilieri PNL și PMP. Procesul este pe rolul instanței, așteptăm rezultatul. În ceea ce privește relația cu Consiliul Local, fac tot ce pot ca aceasta să fie una bună, echilibrată, transparentă și constructivă. Despre personalul din primărie, nu pot vorbi decât de bine, sunt colegi bine pregătiți profesional, cu multă experiență, pe care îi apreciez și respect.

- La finalul interviului nostru, vă rog să adresați un mesaj locuitorilor comunei pe care o conduceți, dar și cititorilor cotidianului Argeș Expres.
- Acum, la sfârșit de an 2021, urez cetățenilor comunei Mușătești și cititorilor publicației pe care cu onoare o conduceți, dumneavoastră personal, colegilor dumneavoastră, dar și tuturor românilor, un Craciun fericit, urmat de Sărbători liniștite, curate și binecuvântate, alături de cei dragi. Îndemn toți locuitorii comunei să se implice activ în dezvoltarea, înfrumusețarea și curățarea acesteia, să respecte regulile, să fie toleranți și cooperanți. Iar anul 2022 să ne aducă fericire, sănătate, împliniri și realizări.
Așa să ne ajute Dumnezeu!
La mulți ani!
