Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:43

Constantin Smeu: „Programul meu electoral coincide cu prioritățile comunei: infrastructura rutieră și rețeaua de gaze”

Constantin Smeu, din comuna Tigveni, se află la primul său mandat de primar. A muncit mult să câștige încrederea cetățenilor, motiv pentru care este conștient de așteptările acestora, deoarece, în anii trecuți, s-au făcut prea puține lucruri în comparație cu alte localități din județ, de aceea și-au pus speranțele într-un lider nou. Are la bază meseria de silvicultor, este absolvent al Facultății de Drept din cadrul Universității din Oradea, dar de mai bine de 17 ani se ocupă de bunul mers al comunei, din care 16 ani a fost viceprimar și a făcut echipă cu fostul edil-șef Slătineanu. Familist convins, născut în anul 1961, este foarte mândru de comuna sa și își dorește mult să reușească în toate proiectele pe care și le-a propus, proiecte care aduc bunăstare locuitorilor plătitori de impozite. Despre realizările, dar și neîmplinirile din Tigveni, ne-a vorbit cu optimism în interviul din această ediție.

- După 4 mandate de viceprimar, dle Smeu, anul trecut v-ați dorit - și ați reușit - să ajungeți primar. Ce v-a determinat să candidați și cum vedeți viața de edil-șef? Ce vă propuneți din această demnitate?
- M-a determinat să candidez faptul că în spate am 4 mandate de viceprimar și cunosc toate necesitățile și doleanțele cetățenilor din comuna Tigveni. Ca orice primar, îmi propun multe... Am analizat foarte serios problemele comunei şi pe primul loc am pus infrastructura rutieră, de care comuna Tigveni este vitregită, ducând o lipsă acută de modernizare prin asfaltare. Dar în comună sunt și alte probleme care îi afectează pe oameni, care afectează bunul mers al lucrurilor. Dacă nu le rezolvi pe toate, ci numai pe acelea „populiste”, nu ai făcut nimic. În timp vor apărea remușcările. Apoi, viața de primar este și ea trecătoare. Poți avea un mandat, două, trei, important este ce rămâne în urma lor!


- A trecut puțin peste un an de la instalarea dumneavoastră pe cel mai înalt scaun din primărie. Ați promis locuitorilor că urmează o schimbare. În ce constă concret programul dumneavoastră electoral?
- Programul meu electoral coincide cu prioritățile comunei, aș putea spune. Și anume, putem vorbi aici despre îmbunătățirea infrastructurii prin asfaltarea drumurilor, introducerea rețelei de gaze naturale și multe altele care mai sunt de pus la punct în această localitate.
Avem rețea de apă funcțională. Aproape toți localnicii s-au legat la rețeaua de apă pentru că asta este starea de normalitate. Oamenii au nevoie de normalitate, nu de promisiuni. La fel de bine știu că nu stă doar în puterea mea să aduc normalitatea și civilizația la țară, dar și că lucrând în echipă, vom izbândi. Tot așa ca în propria gopodărie, și la nivelul unei comune sunt foarte multe probleme, însă sunt sigur, cu o planificare foarte riguroasă, cu folosirea eficientă a banilor, și cu implicarea tuturor, vom reuși să ducem lucrurile la bun sfârșit.


- Tigveni este comuna cu cel mai mare număr de locuitori de pe Valea Topologului, dar și cu o impresionantă rețea de drumuri de 120 de km, exceptând DN 73C și drumurile județene. Legat de drumurile comunale și dureroasa lipsă a kilometrilor asfaltați, ce v-ați propus pentru primul dumneavoastră mandat?
- Pentru primul meu mandat mi-am propus asfaltarea măcar a 11 km de drumuri comunale și ulițe sătești, fapt pentru care am depus la Ministerul Dezvoltării un proiect pe "Anghel Saligny" și obținerea finanțării proiectului depus la Ministerul Energiei, proiect care, dacă în cele din urmă va fi aprobat, va rezolva alimentarea cu gaze naturale în comună.


- Faptul că ați revenit după 8 ani în PNL v-a ajutat sau v-a încurcat să primiți sprijin de la CJ?
- Am o bună legătură cu conducerea partidului, dar și a Consiliului Județean și a Prefecturii, oameni care încearcă să ne ajute, iar împreună vrem să facem cât mai multe lucruri favorabile pentru comunitatea noastră.

- În acest hățiș legislativ, ce proiect vă rămâne cel mai aproape de suflet?
- Greu de nominalizat... pentru că toate proiectele la care muncești și în care crezi îți devin de suflet. Totuși, ca să vă răspund punctual, dacă este să vă vorbesc despre unul anume, cred că, în mod subiectiv și dat fiind imperativul, acesta este cel de pe "Anghel Saligny", care vizează asfaltarea a 11,4 km de drumuri comunale și ulițe sătești. Lucrăm intens la aceste proiecte pentru toți locuitorii comunei noastre.

- Ce ne puteți spune despre stadiul proiectului social "Complex de 4 locuințe protejate și centru de zi"? Știm că are termen de predare și punere în funcțiune în anul 2023, dar parcă ritmul de lucru a cam stagnat...
- Lucrările la acest complex situat în satul Bârseștii de Jos începuseră chiar foarte bine, alert, dar, din păcate, după câte am înțeles, firma constructoare a avut unele probleme financiare, a intrat în insolvență, iar lucrările s-au sistat. Urmează ca beneficiarul, și anume DGASPC, să găsească altă firmă în vederea încheierii unui nou contract pentru finalizarea acestui proiect. În schimb, se lucrează în forță la celelalte patru locuințe de zi protejate din satul Bălilești. Având în vedere stadiul fizic actual al celor două centre, apreciez că termenul de predare este încă realist.

- În această perioadă se dau bani europeni sau de la guvern pentru dezvoltarea de activități neagricole în mediul rural (pentru deschiderea de diferite ateliere sau servicii). Ar avea nevoie comuna Tigveni de așa ceva?
- Da, are nevoie. Chiar zilele trecute a venit un tânăr la noi să-i închiriem un spațiu pentru deschiderea unei frizerii moderne. O să i-l închiriem cu titlu gratuit pentru un an, să-i acordăm astfel o șansă de "a se pune pe picioare". Personal, încurajez și susțin tinerii care au inițiative de întreprinzător.

- Are populația suficiente surse de venit sau apelează la ajutoare sociale? Câte dosare aveți la Legea 416?
- La Legea 416 avem 53 de dosare, între care 27 de beneficiari sunt apți de muncă, iar dintre aceștia, 13 sunt femei. A scăzut mult numărul dosarelor. Când am venit eu aici erau 160-170...

- Credeți în noile valențe turistice ale comunei Tigveni dobândite odată cu trecerea autostrăzii prin ea?
- Avem o zonă extrem de frumoasă, care se pretează la turism, dar văd că tot tergiversează construcția acestui Segment 3... Din câte știu, încă nu s-au depus oferte pentru el, fiind mai dificil de construit și cel mai lung. Dar, odată apărută autostrada, sigur că va genera interes pentru bucureștenii care vor să-și construiască o casă de vacanță într-o zonă pitorească. Le va fi foarte la îndemână dacă avem în vedere că din moment ce se urcă pe autostradă vor putea ajunge într-o oră și jumătate la colțul lor de Rai. De asemenea, se vor crea oportunități și din punct de vedere industrial. Estimez că nu va dura prea mult până când își vor face apariția și alți investitori în această zonă, devenită mult mai ofertantă. A nu se înțelege că autostrada va aduce numai beneficii. Ea vine la pachet cu grad de poluare, cumva alungă liniștea arealului nostru...


- Câteva cuvinte, vă rugăm, despre relația profesională pe care o aveți cu colegii din primărie, dar și cu cei din Consiliul Local.
- Avem o bună colaborare, o relație profesională dar și prietenească. Faptul că îi cunosc de atât timp, că lucrăm împreună de mulți ani, legitimează buna relație, fiind condiționată doar de măsura în care fiecare își face treaba la locul de muncă. Am colegi de serviciu care lucrează în această instituție de 15-16 ani, doamna contabil șef fiind unul dintre "veteranii" de aici. Cu colegii din CL relaționez bine, constructiv, ne consultăm mereu înainte de a pune un proiect pe ordinea de zi.


- În încheierea interviului nostru, vă rugăm să adresați un mesaj pentru locuitorii comunei pe care o administrați.
- Voi profita de această oportunitate, desigur, iar pentru că sărbătorile de sfârșit de an bat la ușă, le urez tuturor multă sănătate, prosperitate și Sărbători fericite. Le reînnoiesc promisiunea că nu-i voi dezamăgi, ținând cont că onoarea mi-a dictat toată viața să las în urma mea lucruri cu care să mă mândresc, să nu vând și să nu cumpăr oameni. Am muncit mult să le câștig încrederea și nu-mi permit să schimb această credință niciodată!...

Pin It