Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:44

Cepari: Proiectele pe Anghel Saligny și modernizarea Școlii Gimnaziale Nicolae Velea sunt primordiale în 2022

Comuna a traversat un an destul de anevoios în 2021, principalele probleme apărând din cauza bugetului foarte șubred care a stat în calea finalizării proiectelor aflate în derulare. În luna noiembrie a anului trecut, când în ziarul nostru a apărut un interviu despre activitatea lui Cristian Ciobanu, edilul-șef ne-a declarat că pentru 2022 are planuri mărețe pe care dorește să le continue cu speranța că le va finaliza cu bine, principalele proiecte fiind cele legate de infrastructura din comună, canalizare și rețeaua de gaze naturale. „Să spun sincer, 2021 m-a făcut să aștept anul 2022 cu și mai mult optimism. Avem un nou început și sunt pregătit să merg mai departe cu toate îndatoririle care țin de primărie. Nu am un plan bine stabilit, dar le vom lua pe toate pe rând. Firește că există proiecte care ocupă podiumul în ceea ce privește importanța acestora pentru comună și pentru locuitori, așa că vom începe cu ele și vedem cum decurg evenimentele și cu ce bani rămânem. Vreau să asfaltăm anul acesta și să rezolvăm problema cu canalizarea. Avem proiecte depuse pe Anghel Saligny și așteptăm, de asemenea, să semnăm contractul pentru programul de îmbunătățire a eficienței energetice pentru Școala Gimnazială <<Nicolae Velea>>. Cam astea ar fi principalele obiective pentru început. În rest, așteptăm să vedem ce se va decide prin P.N.R.R. pentru că, momentan, nu avem nicio informație utilă. Sper ca lucrurile să reintre în normal, proiectele să continue și finalizarea lor să fie realizată cât mai repede. Cel puțin la Cepari se găsește mereu câte ceva de făcut. Așa merg lucrurile peste tot. Nici nu apuci să spui că ai terminat ceva că apare o nouă problemă. Dar sunt gata să mă ocup de orice”, ne-a declarat primarul Ciobanu.


Șeful administrației publice locale ne-a mai spus că a primit și cifrele estimative pentru anul în curs și că este mulțumit de buget, motiv pentru care consideră că planurile vor avea un start promițător. „Da, sunt mulțumit în privința finanțării de acum. Și dacă bugetul ar fi fost mai redus aș fi spus la fel pentru că orice sumă e mai bună decât nimic. În orice caz, școala și proiectele pe Anghel Saligny vor avea prioritate. După aceea, vedem cu ce bani rămânem și intervenim acolo unde putem. Încet și cu cap se fac toate. Apă, canal, asfaltări și tot așa. Fiecare are o ordine. Așa cum v-am mai spus, în 2021 nu am putut face mare lucru. Nu am accesat proiecte. Am depus o mulțime, dar din cauza crizei politice nu s-a rezolvat mai nimic. Acum avem un nou început și îndrăznesc să cred că o să fie altfel. Rămâne de văzut cum o să decurgă toate”, a concluzionat edilul-șef.

 

Pin It