Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 20:32

Bani pentru rețeaua de canalizare de la Albeștii de Argeș

Mai exact, este vorba despre extinderea rețelei din satul Dobroțu, în punctul Dobroțu de Jos. Aproape toate localitățile din județul Argeș au primit bani de la Consiliul Județean pentru finalizarea sau demararea unor investiții, iar în comuna Albeștii de Argeș, proiectul a fost finanțat cu suma de 250.000 de lei bani care, după cum ne-a mărturisit edilul șef, Gabriel Popa, nu sunt suficienți pentru a termina aceste lucrări. „Avem de-a face cu un plan destul de vast așa că e nevoie de un buget mai mare pentru a-l duce la bun sfârșit. În orice caz, fiecare sprijin contează și se simte așa că vreau să mulțumesc Consiliului Județean pentru ajutorul acordat. Deja am chemat un proiectant pentru inspectarea terenului în satul Dobroțu, s-a ocupat de verificările topo, facem proiectul și, dacă reușim să găsim un constructor potrivit, sperăm ca într-o lună să și începem lucrările”, ne-a mărturisit șeful administrației publice locale.
Legat de celelalte proiecte din comună, primarul ne-a spus că obiectivele important pe lista sa sunt realizarea trotuarelor de la Albeștii de Argeș, dar și continuarea lucrărilor de asfaltare. „Avem două proiecte mari depuse pe <<Anghel Saligny>> în valoare de două milioane de euro pentru încă 20 de kilometri de asfalt la care încă așteptăm să primim aprobarea. Anul acesta aș dori să putem finaliza și proiectul cu sala de sport, dar să vedem cum vor evolua lucrurile și cum ne vom descurca cu bugetele. Desigur, trotuarele sunt și ele de o importanță deosebită și îmi doresc să le avem puse la punct în viitorul apropiat. Avem foarte multe lucrări la care trebuie să intervenim, foarte multe proiecte care trebuie finalizate, cum sunt podurile din zona <<Brătești>> și <<Pățiți>>, de exemplu. În orice caz, pentru moment ne concentrăm pe aceste investiții din satul Dobroțu”, ne-a declarat primarul Gabriel Popa.

Pin It