Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 20:31

Acțiuni de ecologizare în comuna Mușătești!

Zilele trecute, o tânără care-și are originile în comuna Mușătești, a făcut o postare pe un site de socializare în care cerea sprijinul pentru a organiza o acțiune de ecologizare în localitate.


"Dragi consăteni, cu mai bine de 12 ani în urmă mă aflam exact în același loc, cu exact același scop: să fac cunoscută problema deșeurilor aruncate pe prundul râului. La cei 10 ani ai mei, am decis să trimit fotografiile la un concurs pe tema ecologiei, sperând în naivitatea mea că așa pot atrage atenția oamenilor.
Dupa 12 ani, poate la fel de naivă, mă rezum la a vă lăsa pozele dumneavoastră, aici, în sat. Pentru că cine este mai responsabil pentru propriul gunoi, daca nu chiar noi, cei care îl aruncăm, cei care nu aruncăm, dar vedem, și cei care suntem în pozitia de a lua măsuri serioase? Dacă înainte eram deranjată de câteva ambalaje, acum am avut impresia că am ajuns la groapa de gunoi. Păcat... noi încă mai puteam merge la scăldat, dar puținii copii care au mai rămas prin sate probabil nu o să mai aibă șansa asta.
E rușinos și frustrant că nu se ia nicio măsură, cu atât mai mult cu cât știu că mulți dintre noi nu vedem imaginile acestea pentru prima dată... Propun ca prundul să fie curățat de o echipă de voluntari (oameni doritori din comună sau o echipă specializată) și ca autoritățile locale să ia măsuri serioase în vederea combaterii acestei probleme. Postarea ne privește pe toți și sper să trezească măcar puțin interesul cetățenilor pentru această situație rușinoasă...", a fost mesajul transmis de către Irina Onea.


Imediat a apărut și răspunsul din partea autorităților locale, care au asigurat-o pe tânăra inițiatoare cu spirit civic de toată susținerea.
"Ne alăturăm demersului tinerei și ambițioasei noastre consătene, Irina Onea, de a ecologiza, atât la Vâlsănești, cat și la Valea Faurului malurile Râului Vâlsan, acolo, unde, din păcate, au fost aruncate gunoaie în cantități însemnate. Acțiunea va avea loc sâmbăta și duminica aceasta, 5-6 martie, începând cu ora 11.00, locațiile pentru întâlnirea celor care doresc să participe urmând a fi: Podul de pe DC 218 la Vâlsănești și Biserica de la Valea Faurului.

Vom participa și noi cu echipe la acțiunea de strângerea a deșeurilor și vom asigura suportul logistic prin saci menajeri pentru colectare și utilaj propriu pentru transport într-o locație adecvată, de unde deșeurile să poată fi preluate de operatorii autorizați. Pentru început vor fi colectate deșeurile din plastic, urmând ca cele rezultate din demolări să fie luate cu utilajele proprii.

Îi așteptăm alături de noi pe toți cei care doresc să participe. Dorim să prevenim acest fenomen al depozitării necontrolate de deșeuri în zona Râului Vâlsan, altor pâraie, terenuri agricole sau vegetație forestieră, prin îmbunătățirea sistemului de supraveghere video (vom achiziționa și monta mai multe de camere de supraveghere, inclusiv pe timpul nopții) în intersecții și principalele artere rutiere și vom intensifica acțiunile de patrulă nocturnă.
Facem apel către toți cetățenii care surprind persoane care aruncă deșeuri să ne anunțe imediat pe noi sau organele de poliție pentru a aplica sancțiuni contravenționale. Vă mulțumim pentru implicare!", a susținut conducerea Primăriei Mușătești.

 

Pin It