Campanie umanitară pentru semenii nevoiași din Corbeni

După efortul de a sprijini victimele războiului din Ucraina, Primăria Corbeni a considerat de cuviință să aducă înaintea cetățenilor inimoși rugămintea de a sprijini și semenii din comună care au nevoie de ajutor. Astfel, prin proiectul „Solidaritate în localitate”, autoritatea publică locală dorește sprijinirea celor care se află în dificultate (copii, bătrâni, bolnavi etc.). Pentru a-i identifica pe toți cei vulnerabili, cetățenii sunt rugați să transmită discret (nu pe rețelele de socializare) situațiile despre care cunosc detalii!
Campania va începe mâine, iar bunurile donate se vor colecta la sediul fostei Grădinițe din Oeștii Ungureni (lângă Poștă) și la sediul Primăriei Corbeni, în fiecare zi, între orele 08:00 - 16:00. Donațiile se vor limita doar la: alimente neperisabile - conserve, mezeluri vidate, ulei, faină, zahăr mălai, lapte praf pentru sugari și produse lactate UHT etc.; produse de panificație (pâine ambalată, produse de patiserie ambalate, produse de simigerie); fructe (portocale, mere, banane etc.); pături, prosoape, lenjerie pat, pilote etc.; scutece pentru bebeluși; produse de igienă personală; medicamente de primă necesitate; haine pentru toate vârstele (de preferat noi sau în stare bună, cu mărimile scrise pe pachet); jucării, rechizite școlare, echipamente IT etc..
Responsabili pentru această acțiune sunt: inspector Asistență Socială, Georgiana Frumosu, tel. +40 (722) 509 259 și inspector Tineret și Sport, George Bîrsan, tel. +40 (724) 469 685. „Nimeni nu este inutil în această lume dacă alină povara ce atârnă pe umerii semenilor săi”, a transmis primarul Nicolae Dinică.
