Spitalul „Sf. Apostol Andrei” Valea Iașului: Urmează extinderea infrastructurii electrice și a celei de oxigen

Pentru reabilitarea și extinderea infrastructurii electrice și a celei de oxigen la Spitalul de Pneumoftiziologie „Sf. Apostol Andrei” Valea Iașului, Consiliul Județean Argeș în asociere cu unitatea medicală va depune un proiect pentru a obține finanțare europeană, în cadrul apelului de proiecte POIM/935/9/1 „Creșterea siguranței pacienților în structuri spitalicești publice care utilizează fluide medicale”.
Astfel, astăzi, în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Județean Argeș a fost aprobat proiectul cu titlul „Consolidarea infrastructurii medicale pentru a face față provocărilor ridicate de combatere a epidemiei de COVID-19 la Spitalul de Pneumoftiziologie Sf. Apostol Andrei Valea Iașului”. Valoarea totală a proiectului este de 9.853.493,84 lei cu TVA.
Obiectivul general presupune instalarea de sisteme de detectare, semnalizare și alarmare în cazul depășirii concentrației maxime admise de oxigen, dar și modernizarea și extinderea infrastructurii rețelelor de alimentare cu energie electrică și fluide medicale.
Astfel, clădirea spitalului se va dota cu sisteme de detectare, semnalizare și alarmare în cazul depășirii concentrației maxime admise de oxigen în atmosferă, inclusiv realizarea schemei/proiectului de execuție și montaj în vederea asigurării exigențelor de siguranță la foc a utilizatorilor construcției, pentru prevenirea incendiilor și intervenția în timp util, în caz de apariție a acestora.
Unitatea va fi dotată cu senzori electro-chimic de concentrare a oxigenului a cărei valoare trebuie să fie aproximativ 20,9 %. Dispozitivele vor emite avertizări sonore și vizuale în cazul în care nivelul oxigenului din aer scade sub 19% (periculos pentru viața pacienților), respectiv depășește concentrația de 23% (pericol de incendiu și explozie). Aceste echipamente vor fi montate în zonele dotate cu instalații de gaze de tip medical (oxigen) cu risc de acumulare oxigen.
