Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 19:18

Şuici: Ceremonie la Cimitirul Eroilor

În memoria locuitorilor acestor locuri, felicitându-i în același timp pe toți cei care se înclină cu sfințenie peste timpul eroic al acestui neam, autoritățile locale din comuna Șuici au adus ofrandă cuvântului spre înălţătoarea jertfă a eroilor noștri, care și-au zidit propria viață la temelia apărarii vetrei şi a credinţei, pentru demnitate, libertate şi unitate statală.

Chiar dacă a lipsit fanfara, iar ceremonia a fost mai restrânsă decât în anii de dinainte de pandemie și situația din țara vecină - care, din respect și solidaritate impune o doză de sobrietate -autorităţile locale, alături de elevi, părinți și bunici ai acestora, dascăli, au ţinut totuși să păstreze tradiţia omagierii celor căzuţi pe câmpurile de luptă pentru apărarea pământului şi fiinţei neamului românesc.

Astfel, în ziua de Înălţare a Domnului, în cimitirul situat la ieşirea spre Sălătrucu, cel ce adăposteşte soldaţi ce s-au luptat în Primul Război Mondial sub mai multe drapele, s-a oficial o scurtă slujbă de pomenire, s-au depus flori la morminte şi s-au împărţit ofrandele rânduite participanţilor, printre care îi amintim pe edilul-șef Constantin Iatagan, viceprimarul Cateluța Marinescu, dar și consilierii locali și angajați ai primăriei.

Pin It