"Eroi au fost, eroi sunt încă", la Muşăteşti

În ziua prăznuirii Înălţării Domnului s-a sărbătorit Ziua Eroilor și în frumoasa comună de pe Valea Vâlsanului. Vitejii neamului au fost comemorați prin ceremonii derulate la monumentele dedicate acestora din satele Muşăteşti, Robaia, Vâlsăneşti, Costeşti-Vâlsan şi Stroeşti. La acestea au participat primarul Constantin Oancea, viceprimarul Ion Murăreci dar şi membri ai Consiliului Local şi angajaţi ai instituţiei, iar cu toții au adus "Veşnică recunoştinţă eroilor noştri", aşa cum era inscripţionat pe jerbele de flori depuse la poalele monumentelor. Alături de aceștia au mai fost elevi, profesori, părinți și, desigur, preoții care au oficiat serviciul religios.

"Am marcat, astăzi, cu prilejul Sfintei Sărbători a Înălțării Domnului, Ziua Eroilor, moment de cinstire a memoriei moșilor și strămoșilor noștri căzuți pe câmpul de luptă pentru libertate, independență și întregirea țării. Ne-am bucurăt că evenimentul a fost plin de lumină și culoare datorită elevilor Școlii Gimnaziale Mușătești care au prezentat cântece și poezii dedicate Zilei Eroilor. Hristos S-a Înălțat!", a fost mesajul transmis de către șeful administrației publice locale, Constantin Oancea.
