Șirul de contre și orgolii politice continuă în Consiliul Local Brăduleț

În urmă cu aproximativ trei săptămâni, o parte dintre consilierii locali de la primăria Brăduleț blocau, fără prea multe explicații, hotărârea privind construirea unei săli de educație fizică școlară, pentru care se putea obține finanțare exclusivă prin CNI, fără costuri din partea comunei. Așa cum vă informam atunci, împotriva acestei investiții s-au manifestat Evlampie Alecu, Ion Stan, Petre Tița, Ionuț Manolescu, Dragoș Bîrdici, Cristinel-Călin Panaitescu. Asta în timp ce Constantin Ancuța și Elena Mădălina Mihai s-au abținut, iar Maria Catrinescu, Nicolae Matei și Alexandru Iulian Filip au acordat vot pozitiv.
Cum era de așteptat, vestea blocării proiectului a generat nemulțumiri în rândul locuitorilor, oamenii acuzând că orgoliul politic al unora dintre consilieri se răsfrânge cu efecte negative asupra copiilor și a viitorului lor. Ba mai mult, unii dintre primarii argeșeni, actuali sau foști, au luat, la rândul lor, atitudine și și-au exprimat public punctul de vedere, condamnând răspunsul negativ al consilierilor locali. Ca atare, primarul Florin Iordache i-a invitat pe cetățenii comunei Brăduleț (până la urmă, singurii în măsură să decidă) duminică, pe 26 iunie, la Școala Galeșu, în vederea stabilirii oportunității construirii sălii de sport. Rezultatul a fost acela că supărarea oamenilor le-a dat de gândit aleșilor locali, care, în cele din urmă, au reconsiderat deciziile.
Astfel, la începutul acestei săptămâni, în ședința ordinară a Consiliului Local Brăduleț, Proiectul de Hotărâre privind predarea către CNI a amplasamentului sălii de educație fizică școlară, a fost adoptat cu 7 voturi pentru, după cum urmează: Maria Catrinescu - PMP, Alexandru Filip - PMP, Ionuț Manolescu - PMP, Nicolae Matei - PMP, Daniel Ancuța - PER, Petre Tița - PSD, Ion Stan - PSD. S-au abținut, de această dată, Evlampie Alecu - PSD, Cristinel Panaitescu - PNL, Dragoș Bîrdici - PNL și Mădălina Mihai - PER. Așadar, vestea foarte bună este aceea că sala de sport se va face, iar copiii din comună vor beneficia de toate avantajele ei! Primarul Florin Iordache a reușit să obțină dovada faptului că, pentru el, bunăstarea locuitorilor primează în fața orgoliilor politice.

Tot în ședința de luni, 4 iulie, pentru prima dată de la începutul mandatului, edilul-șef a avut surpriza ca un grup de consilieri locali să ia în serios rolul avut și să depună nu unul, ci două proiecte de hotărâre. Chiar dacă nu au în prim plan dezvoltarea comunei, ele sunt totuși puncte importante pentru administrația locală.
Primul a avut în vedere alegerea viceprimarului. Referitor la acest proiect, primarul Florin Iordache a comentat: „Pot să spun că nu am simțit lipsa acestei funcții. Dimpotrivă, se face o economie la bugetul local în cuantum de 6.420 lei lunar. În anul 2021, suma a fost direcționată pentru repararea drumurilor, iar anul acesta preconizăm realizarea a circa 60 de branșamente la rețeaua de apă. În situația alegerii unui viceprimar animat de bune intenții și care dorește să pună umărul la dezvoltarea comunei, pot spune că proiectul de hotărâre este lăudabil, dar văzând inițiatorii (Daniel Ancuța și Dragoș Bîrdici - tineri dar cu metehne vechi), Cristinel Panaitescu, Evlampie Alecu, Ion Stan și Petre Tița (oameni care din diverse funcții au avut în mână ani buni destinul comunei), mă întreb dacă proiectul vizează bunul mers al lucrurilor sau reluarea vechilor și fructuoaselor privilegii...”. Cu siguranță, aleșii locali vor avea de muncit mult pentru a-l convinge pe edilul-șef de bune intenții.
Cel de-al doilea proiect de hotărâre propus luni a fost unul privind verificarea modului de atribuire prin licitație a pășunilor alpine Țuica și Scărișoara. „Legat de acest proiect, precizez că sunt de acord cu orice verificare din partea oricărei comisii sau autorități a statului. Vă asigur că toate licitațiile au fost și vor fi desfășurate în acord cu prevederile legislației în vigoare - chiar dacă pe unii consilieri și apropiați ai acestora aspectul legalității se pare că îi deranjează!”, a punctat Florin Iordache.
Ședința convocată de cei șase consilieri este publică și va avea loc vineri, 08.07.2022, ora 09.00, la sediul Primăriei Brăduleț.
