Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 19:20

Bani pentru infrastructura rutieră prin Programul „Anghel Saligny”, la Tigveni

Marius Nicolaescu, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș a declarat, zilele trecute, că infrastructura rutieră rămâne o prioritate. Din cele 11 proiecte ale CJ, 10 sunt pentru așa ceva. Astfel, vor fi modernizate și asfaltate 9 drumuri și va fi construit chiar și un pod. În comuna Tigveni, pentru reabilitarea drumurilor din sate a fost alocată suma de 14.014.623,02 lei. „Infrastructura rutieră este o prioritate și pentru noi. Mi-am propus ca în acest mandat să asfaltez cât mai mult. Proiectul pe <<Anghel Saligny>> are în vedere 11,5 km de asfalt. Mă bucur mult că am primit acest ajutor și că putem continua modernizarea comunei”, ne-a spus primarul Constantin Smeu.


Edilul șef ne-a amintit și despre acordul de parteneriat cu comunele Sălătrucu și Cicănești pentru înființarea rețelei de gaze naturale. De asemenea, două proiecte importante sunt în domeniul educației, mai exact reabilitarea instituțiilor de învățământ. Este vorba despre anvelopare, iar la școala de la Bârsești se va face o reabilitare termică. „Urmează să dăm hotărâre în următoarea ședință pentru Școala Gimnazială <<Gabriel Marinescu>> Tigveni în legătură cu reabilitarea prin Componenta 10. Acestea ar fi proiectele importante pe care ne concentrăm acum. Sper să nu întâmpinăm probleme și să rezolvăm tot ce se poate. Avem multe depuse și pe PNRR. Încercăm să facem totul în funcție de posibilități”, a conchis șeful administrației publice locale.

Pin It