Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 19:17

Prefectul de Argeș: „Rog argeșenii să nu facă risipă de apă!”

În contextul în care Argeșul se află sub avertizare de cod portocaliu de caniculă, prefectul Radu Perianu a transmis cetățenilor un mesaj de maximă importanță. „Nu ignorați avertizările meteorologilor legate de caniculă! Am trimis o circulară către toate primăriile din județ. Rog autoritățile locale să intervină în această perioadă cu temperaturi ridicate, astfel încât în fiecare localitate să existe puncte de hidratare și prim-ajutor”, a punctat acesta.

Întrucât persoanele vulnerabile sunt cunoscute cel mai bine de asistenții sociali și de medicii de familie, prefectul de Argeș se bazează pe colaborarea reprezentanților primăriilor, în sarcina cărora revine

datoria să efectueze verificarea stării de sănătate a persoanelor pe care le știu cu probleme medicale, care sunt singure și au nevoie de sprijin.
„Îi sfătuiesc pe argeșeni să se protejeze cât pot de mult. Sunt de evitat deplasările la orele amiezii, mai ales pentru cei care au probleme de sănătate. Să nu irosim apa ca să umplem piscine! Evitați curățarea miriștilor cu ajutorul focului. Un incendiu de vegetație pornit acum va fi greu de stins. Rog argeșenii să nu facă risipă de apă! Multă sănătate tuturor!”, a mai adăugat Radu Perianu.

 

Pin It