Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 18:01

Calendar plin de activități la Corbeni

În cadrul proiectului „TINERI EDUCAȚI - VIITOR ASIGURAT”, proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014- 2020, primarul Nicolae Dinică a participat zilele trecute la sesiunea de înscriere la cursuri a tinerilor din localitate. Proiectul se desfășoară cu sprijinul S.C. Unic Sports SRL., în calitate de lider de parteneriat, împreună cu Asociația pentru Formare, Educație și Dezvoltare – EUROFED, în colaborare cu Primăria Corbeni. Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creșterea gradului de ocupare al tinerilor NEETs șomeri prin furnizarea de servicii de informare și promovare, servicii de formare profesională, servicii de mediere pe piața muncii și sprijin pentru dezvoltarea antreprenoriatului în rândul acestora, pe o perioada de 24 luni.


Pentru a se înscrie în grupul țintă al proiectului, persoanele interesate a trebuit să îndeplinească cumulativ următoarele criterii de eligibilitate: să aibă vârsta cuprinsă între 16 și 29 ani; să fie șomer; să nu urmeze o formă de învățământ; să aibă finalizate minimum 8 clase. Cursanții care finalizează programele de formare primesc o subvenție de până la 5 lei/oră în domeniile: lucrător comercial, vânzător mărfuri alimentare, patiser, administrator pensiune turistică, competențe antreprenoriale și altele. Absolvenții cursurilor de formare profesională primesc o subvenție de 1.800 lei (curs 360 ore).


Tot la început de septembrie, în vederea semnării contractului de finanțare pentru proiectul „Centru comunitar Integrat în Corbeni”, edilul-șef a primit vizita experților Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia. În urma finanțării va intra în proces de reabilitare fostul Dispensar uman din satul Oeștii Pământeni! De altfel, la Oești s-a lucrat intens înainte de începerea noului an școlar, chiar în zona Școlii Gimnaziale „Prof. Dr. Vasile Vasilescu”. Trei echipe de lucru s-au ocupat, sub atenta supraveghere a primarului, de reparația șanțului și a trotuarului, trasarea marcajului de trecere pentru pietoni și schimbarea rețelei de fibră optică. Totul pentru ca elevii să aibă cele mai bune condiții!...


„În curând vor începe lucrările de asfaltare pe DN! După această etapă vom solicita specialiștilor de la DRDP să avizeze mai multe treceri de pietoni în localitate! Cu siguranță, una va fi și la Iiceu. În plus, se vor reface marcajele din centru de la Corbeni...”, a punctat primarul Dinică.

Pin It