Consilierii locali din Brăduleț, puși la punct de primar!

În comuna Brăduleț, tensiunile între aleșii locali se mențin la nivel de foc mocnit. Edilul-șef Florin Iordache nu a convocat ședință de Consiliu Local pentru luna mai, decizie care a stârnit mare supărare în rândul consilierilor, pentru că își vor pierde indemnizația de 920 lei brut din acest motiv. Drept urmare, aceștia au recurs la o... reclamație la prefectură.
În apărarea sa, primarul a declarat: „Vă asigur că nici o lege din lume nu mă obligă să convoc o ședință doar pentru a-și primi membrii Consiliului indemnizația aferentă. Vă reamintesc că, în luna aprilie, când am propus asfaltarea drumului din Galeșu, deși am convocat 3 ședințe, domnii consilieri s-au prezentat în majoritate doar la prima, pentru a face act de prezență și a-și primi indemnizația. Au sfidat dezbaterea, demnitatea și responsabilitatea funcției de consilier, implicit pe a dumneavoastră, cei care le plătiți indemnizațiile! Cuantumul total lunar al indemnizațiilor consilierilor locali este de 9.407 lei, bani care în mai rămân în bugetul primăriei!”
