Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 12:47

Comuna Șuici, la ceas de sărbătoare!

Duminică, 23 iulie, comunitatea din Șuici a sărbătorit frumoasa așezare de pe Valea Topologului prin a XX-a ediție a Zilei Comunei. Cu această ocazie s-a desfășurat și Târgul anual sătesc de Sf. Pantelimon, unde a participat un număr foarte mare de localnici și nu numai.

Bucurându-se de sprijin și de o relație profesională strânsă cu reprezentanții Consiliului Județean Argeș, primarul Constantin Iatagan l-a avut alături la eveniment și pe președintele CJ Argeș, Ion Mînzînă.

"Oameni buni, frumoși, harnici, cu mult bun- simț și care cunosc valoarea unui lucru făcut temeinic. Poate și de aceea au fost atât de multe cupluri care au celebrat Nunta de Aur și atât de mulți copii buni la învățătură, premiați la Șuici!

Am fost, împreună cu vicepreședintele Marius Nicolaescu, senatorul Cristina Mariana Stocheci și colegii consilieri județeni la Șuici, la cea de a XX-a ediție a Zilei Comunei.

Îl apreciez foarte mult pe primarul Constantin Iatagan, un om care se zbate să acceseze cât mai multe fonduri pentru comunitatea sa și tocmai de aceea îi susținem eforturile prin proiecte comune cu Consiliul Județean Argeș! La mulți ani, Șuici!", a declarat Ion Mînzînă.

De partea cealaltă, vicepreședintele CJ Argeș, Marius Nicolaescu, a transmis următoarele:

"Astăzi, alături de dl Președinte al Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, dna Senator Cristina Stocheci, dl Tănăsescu Octavian - director economic ABAAV, dl Bogdan Bălan - consilier județean și dna Nicoleta Nicolescu - consilier județean, am participat, la invitația dlui Primar Iatagan Constantin, la Ziua comunei Șuici. Pentru a 20-a oară, localnicii s-au adunat pentru a aniversa alături de fiii satului şi aleşii lor, ziua comunei. Îmbrăcaţi în straie de sărbătoare, sala Căminului Cultural, modernizată de altfel, a fost umplută destul de repede.

Primarul Constantin Iatagan a păstrat tradiția, ținând să le dea prețuirea cuvenită elevilor merituoși din localitate, celor 15 vârstnici care au împlinit frumoasa vârstă de 80 de ani, precum și celor 8 cupluri care au împlinit anul acesta 50 de ani de căsnicie.

A fost o zi de duminică de neuitat pentru cei mai mulţi dintre cei prezenţi, care şi-au îndreptat apoi paşii spre Zăvoi, unde se desfăşura deja târgul de Sf. Pantelimon. Este, ca de fiecare dată, o onoare să iau parte la astfel de evenimente! La mulți ani, comuna Șuici!"

Pin It