Valea Danului, o comună în plin proces de modernizare

Edilul-șef Vasile Preda: „Pe mine m-a interesat, atunci când am ajuns în post, ca, la data când nu voi mai fi primar, să rămână ceva după mine!”
Deși lucrările de infrastructură sunt departe de a se fi terminat, primarul Vasile Preda având mari planuri pentru comună, ele au avansat cu efecte vizibile pentru cetățeni. Ultima lună a anului trecut se încheia cu vestea bună privind semnarea, la nivel național, a 27 de noi contracte de finanțare prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny” (a cărui valoare totală se ridica la acel moment la suma de 323.393.476,58 de lei) privind modernizarea infrastructurii rutiere, construirea de poduri, podețe și punți pietonale, precum și pentru înființarea sau extinderea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare, între care se regăsea și cel de „Modernizare drumuri de interes local în comuna Valea Danului, județ Argeș”, în valoare de 7.133.195,51 lei.
În luna martie a anului în curs a fost emis ordinul de începere a lucrărilor privind reabilitarea drumurilor de interes local din Valea Danului, prin Programul Anghel Saligny, pe listă fiind cuprinse 12 străzi din localitate: Rădești, Miculești 1 și Miculești 2, Ciurești, Pleșari, Ulița Dispensarului, Herișani, Bisericii, Bolculești, Bănicești, Nepotu și În Baltă. Pe 15 martie, au debutat lucrările de asfaltare și modernizare a rețelei de drumuri, marcându-se o victorie mult așteptată și bine-meritată după întregul efort depus cu devotament de echipa de la Primăria Valea Danului, începând de la etapa birocratică și până la implementare. Amintim că, în vederea calificării, a fost nevoie ca UAT Valea Danului să respecte punctual nu mai puțin de 88 de cerințe pentru o obține semnarea contractului. Dacă numai una dintre acestea nu ar fi fost îndeplinită, proiectul nu ar fi primit aprobare.
Din 15 martie, lucrările de asfaltare au mers într-un ritm alert. În această perioadă s-a muncit intens și oamenii deja beneficiază de confortul unor drumuri de comună modernă și bine gospodărită.
La început de iunie 2023, s-a discutat despre proiectul de „Modernizare şi reabilitare drumuri comunale în comuna Valea Danului, judeţul Argeş”, care are în vedere străzile Vasile Dina, Florești, DC 243A, Bănicești, Salcâmilor, Pantica, Hărăneștilor, Miculești 1, Miculești, Luncă, Dineștilor, aferente obiectivului de investiții „Modernizarea străzilor ce aparțin comunei Valea Danului, prin asfaltare, rigole betonate și accese în proprietăţi, Judeţul Argeş”. Acestea nu sunt asfaltate și nu există rigole de captare a apelor pluviale, respectiv trotuare – un total de 4.015 ml. Ca atare, natura carosabilă a drumurilor respective este puternic afectată, împiedicând buna circulație a cetățenilor din comună. În Consiliul Local s-au analizat costurile estimative, după cum urmează: cheltuieli pentru obţinerea avizelor, autorizaţiilor şi acordurilor - 20.000 lei (fără TVA); cheltuieli pentru întocmirea documentaţiei de avizare a lucrărilor de intervenţii - 60.000 lei (fără TVA); cheltuieli cu proiectul tehnic și detaliile de execuție - 130.000 lei (fără TV A); cheltuieli pentru asistența tehnică - 15.000 lei (fără TVA). Sumele se vor aloca atât din buget propriu, cât și din Fonduri Europene sau Fonduri Guvernamentale. Suprafața total ocupată este de 16.000 mp, aferentă rigolelor betonate, acceselor în proprietăți și a părții carosabile.
Zilele trecute, l-am găsit pe primarul Vasile Preda prezent, ca de obicei, în zona de lucrări, acolo unde nu lasă să-i scape nimic ochiului său vigilent. Acesta a fost de acord să ne răspundă la câteva întrebări privind bogata activitate, dar și problemele din comună.

- Bună ziua, domnule primar! Deși mai este mult de muncă, oamenii încep, deja, să se bucure de avantajele acestor investiții. Ce reacții ați primit din partea cetățenilor?
- Bună ziua! Într-adevăr, avem deja multe străzi asfaltate. De exemplu, Bănicești este gata în totalitate. Oamenii sunt foarte mulțumiți și cei mai mulți apreciază efortul și seriozitatea cu care se duc la îndeplinire promisiunile și proiectele. Dar, ca întotdeauna, mai avem și cetățeni care și-ar dori mai mult – lucruri care nu se pot face acum, din păcate. De pildă, unii vor mai multe podiști. Nu putem să le îndeplinim dorința, pentru că în proiect este specificat un anumit număr, pe care trebuie să-l respectăm. Avem voie să intervenim numai dacă se consideră că sunt greșeli sau scăpări, dar astea se fac din fonduri alocate aparte, cu acordul constructorului, al proiectantului. Se analizează și se hotărăște... Dacă am face de capul nostru, când vine echipa să facă recepția și găsește ceva în plus față de proiect, suntem trași la răspundere. De aceea am stat permanent pe șantier, să mă asigur că nu se fac abateri. Totuși, cei de la CDM Comstrada își respectă brand-ul. Eu sunt foarte mulțumit de ei!
- Prin Anghel Saligny aveți 12 străzi incluse în programul de asfaltare. Dar acestea nu sunt toate arterele care necesită investiții. Ce se va întâmpla cu celelalte?
- După ce vom finaliza acest proiect, ne vom ocupa de încă 2,6 km. Pe 15 septembrie se deschide sesiunea pentru depunere de proiecte pe AFIR. Și vom include și acolo câteva străzi. Pe această variantă de finanțare nu sunt condițiile chiar atât de drastice. Pe Anghel Saligny, eram obligați să avem trase apă și canal pe fiecare stradă asfaltată. La AFIR, dacă putem justifica faptul că nu se poate face canalizare, ei acceptă și așa solicitarea. Se fac niște memorii justificative, se analizează și se dă aprobare...
- Deci asfaltările merg înainte și vă veți folosi de orice oportunitate... Cu rețeaua de apă ați avut probleme în această vara?
- Da, în unele locuri. Pe durata verii, în comună a fost foarte mare consumul de apă. Este ieftină și oamenii au început să ude în grădini, cum fac mai toți atunci când e secetă. În anumite zone din Vernești, au fost sincope de câte o zi - două. Puțurile nu mai fac față, sunt de mare adâncime. Dar în restul comunei nu au fost probleme...
- Mai este puțin și începe școala. Este unitatea de învățământ de la Valea Danului pregătită să-și primească elevii?
- Am semnat recent și proiectul pentru modernizarea școlii. Suntem în etapa de achiziție, dar nu cred că avem timpul necesar schimbării mobilierului chiar înainte de începerea cursurilor. Investiții s-au făcut și-n anii trecuți. Am înlocuit totul în câteva clase. În funcție de proiecte, de sponsori, am luat pe rând câte o sală... Acum avem acest proiect care presupune modernizarea atât a laboratoarelor, cât și a sălii de sport. Am depus actele și pentru „Școala verde”. Cred și sper că se va aproba și vom primi pompe de căldură, panouri fotovoltaice, pergole pentru curtea școlii, mese pentru tenis în aer liber... Școala, oricum, arată foarte bine. Și colectivul de copii și profesori a apreciat efortul și am fost răsplătiți din plin: din 20 de elevi care au terminat vara aceasta clasa a VIII-a, 12 au fost admiși la Colegiul Național „Vlaicu Vodă”, deci mai bine de jumătate! Alți 2 au mers la Liceul Tehnologic „Ferdinand I”, deși aveau și ei medie de CNVV. Și-au ales, însă, această unitate de învățământ care, de asemenea, este de viitor... Părerea mea este că a avea 14 copii din 20 care se ridică la nivel superior este foarte bine! Așteptăm să se facă de către C.J. marcaje pietonale în zona școlii și la stațiile de autobuz, pentru că sunt riscuri de accidente. Fiind în administrarea C.J., sub nicio formă nu putem interveni noi pentru acest drum!
- Mai are comuna copii?
- La școală avem acum în jur de 160 de elevi. Eu am văzut că, dacă nu au condiții, copiii migrează la oraș, așa că fac tot ce pot ca să aibă o școală modernă și dotată la fel ca în zona urbană, deși acum pot spune că avem o situație generală mult mai bună decât unele școli din municipiu. Amintesc de terenul de fotbal, de exemplu. Nu știu dacă are vreo școală gimnazială din oraș așa ceva... Pe mine m-a interesat, atunci când am ajuns în post, ca, la data când nu voi mai fi primar, să rămână ceva după mine! Și va rămâne, sunt multe lucruri bine făcute!
- Lunile trecute au fost câteva episoade cu ploi abundente. Cum ați gestionat daunele?
- Am avut probleme cu inundațiile. Au venit cei de la ISU Argeș și au făcut constatările... Sunt câteva distrugeri mari. Am trimis raport la Guvern și așteptăm să vedem dacă vom primi ceva. Oricum, să știți că m-am zbătut mult să valorific orice oportunitate. În rest, urmează să fiu chemat la Ministerul Dezvoltării, ca să mai semnăm contractul pentru încă un pod. Am întârziat mult, pentru că s-a obținut foarte greu avizul de la Apele Române. Este o grindă turnată acolo, în albie, ca să mențină talvegul la aceeași înălțime și, pentru acea grindă, ne-au ținut aproape 9 luni de zile.
- În aprilie ați primit aprobarea documentației de urbanism pentru „Planul Urbanistic General al comunei Valea Danului, județul Argeş”. Acesta a primit apoi aviz favorabil de la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Care este stadiul actual?
- Da, aceasta este o problemă mare: PUG-ul a fost depus din februarie la C.J.. Sunt singurii care încă nu ne-au dat avizul, pentru că pe toate celelalte, de la toate instituțiile, 46 la număr, le-am obținut. Noi am extins intravilanul cu 105 hectare. Oamenii au nevoie de intravilan, vor să construiască și întârzie cu lucrările pentru că nu pot. Stau cu materialele în curte... Poate că îl vom primi și pe cel de la C.J. anul acesta...
- Cu gazele naturale există șanse să se implementeze vreun proiect?
- Pe partea de gaze, noi am depus proiectul, dar Comunitatea Europeană a spus că au prioritate finanțările ce presupun cel puțin 3.000 de racordări. Este și normal, are logică... Dar cu timpul vor coborî acest barem, până vor ajunge și la cât avem noi – în jur de 1.000. Doar că ei nu au spus asta de la început. Dacă știam, nu investeam bani...

- În ceea ce privește canalizarea, ce progrese s-au făcut?
- Cartoful fierbinte pe care-l am acum în brațe este chiar canalizarea. Atunci când a fost făcut firul central, nu s-a efectuat și racordul la canalizare. Noi abia am reușit să racordăm în jur de 30% dintre gospodării. Trebuie să ajungem la cel puțin 80% ca să-i putem da drumul, fiindcă altfel se colmatează. Anul trecut ne-a dat C.J. 3 miliarde și am făcut racordări în Luncă. O să vedem ce vom obține în 2024. În orice caz, pe toate cele 12 străzi pe care le avem în asfaltare acum sunt racordurile făcute, ca să nu fim nevoiți să spargem apoi... Ne propunem să terminăm cu cele 2 proiecte de asfaltare, iar la anul continuăm cu racordurile la canalizare.
- Anul viitor se termină mandatul. Aveți în vedere o nouă candidatură?
- Da, cred că voi candida și la anul, dar nu intenționez să mai fac vreo campanie. Dacă oamenii consideră că merit să fiu ales iarăși, să mă voteze! Eu m-am străduit să fac lucruri care să rămână după mine. Îi va fi foarte greu cui mă va înlocui, pentru că se vor pune în oglindă faptele și se vor cântări prin comparație... Nu știu, acum, detalii despre contracandidați. Ce pot spune este că eu m-am înțeles bine cu echipa actuală și am avut susținere pe proiectele majore. Mă bucur de o colaborare foarte bună cu viceprimarul Marian Enescu. De asemenea, rezultatele pozitive li se datorează, în egală măsură, colegilor din Consiliul Local și salariaților din aparatul de lucru al primăriei. Fără domniile lor nu se puteau realiza atâtea lucruri frumoase. Pe această cale, le mulțumesc tuturor pentru contribuție!
- Ce mesaj aveți pentru cetățeni?
- În primul rând, le mulțumesc pentru răbdare! În al doilea rând, le cer să aibă încredere că lucrurile pe care le-am promis le voi face! Dar nu se poate totul dintr-o dată. De aceea, este nevoie de înțelegere și susținere. În ceea ce mă privește, dorința mea este să ridic această comună la standarde cât mai înalte, fiindcă este moștenirea pe care o lăsăm celor care vor veni după noi! Doamne-ajută!
- Mulțumim pentru timpul alocat și mult succes în planurile pe care le aveți înainte!
- Mulțumesc și eu!
