Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 11:40

Bravii eroi ai țării, cinstiți și la Mușătești!

Primăria Muşăteşti a marcat Ziua Naţională a României printr-un moment de reculegere în memoria eroilor căzuţi pe câmpurile de luptă pentru reîntregirea neamului românesc şi a depunerii de coroane în cinstea acestora.

Astfel, şeful administraţiei publice locale, Constantin Oancea, însoţit de colegi din Consiliul Local şi angajaţi ai instituţiei, au adus veşnică recunoştinţă eroilor noştri. Au depus jerbe de flori la poalele monumentelor din curtea Primăriei, dar şi din satele Muşăteşti, Stroeşti şi Costeşti-Vâlsan.

"Astăzi, mai mult ca niciodată, suntem mândri de naționalitatea, de istoria și de bravii noștri străbuni. E o zi cu mare încărcătură emoţională pentru toţi românii. Înaintaşii noştri au luptat din greu şi mulţi dintre ei au plătit cu viaţa pentru a păstra ţara şi fiinţa neamului românesc.

În cele două războaie din secolul trecut, comuna Muşăteşti a dat tribut şiroaie de sânge, motiv pentru care avem datoria, sau mai bine spus obligaţia să le cinstim faptele eroice şi să ne facem datoria faţă de cei prezenţi ori faţă de cei ce vor veni după noi.

Cred că fiecare sărbătorire a actului de la 1 Decembrie 1918 înseamnă o împlinire a dictonului <<Historia magistra vitae>> (Istoria este învăţătorul vieţii). Aşadar, ca să citez inscripţia de pe monumentul care dăinuie în curtea instituţiei noastre: <<Cinste vouă, eroi! Jertfa voastră este nemuritoare>>", ne-a declarat edilul șef, Constantin Oancea.

Pin It