Omagierea lui Constantin Dobrescu - Argeș, la Mușătești!

Duminică, 10 decembrie, la Mușătești a fost organizat evenimentul de omagiere a personalității celui care a fost Constantin Dobrescu – Argeș, fiu al satului, la împlinirea a 120 de ani de la trecerea sa în neființă! Întâlnirea a avut loc la Căminul Cultural din localitate, printre invitați fiind prezenți atât oameni politici, cât și oameni de cultură.
Un invitat de seamă a fost Adrian Bughiu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș, care a oferit o diplomă de Excelență Primăriei și Consiliului Local Mușătești, din partea președintelui CJ Argeș, Ion Mînzînă, pentru susținerea și promovarea valorilor culturale argeșene, cu ocazia comemorării a 120 de ani de la dispariția lui Constantin Dobrescu Argeș, învățător, publicist și politician, personalitate marcantă a județului.

De asemenea, a fost prezent și istoricul și viceprimarul municipiului Curtea de Argeș, Ștefan Dumitrache, care a vorbit despre viața ilustrului argeșean.
Constantin Dobrescu-Argeș - repere biografice
- Este născut la Mușătești, la data de 28 iunie 1856, în familia preotului Ion Dobrescu și a Mariei, născută Popescu.
- Este nepotul lui Toma Popescu, fratele lui Popa Dincă, revoluționari pașoptiști.
- Urmează clasele primare la Mușătești și Curtea de Argeș, iar clasele gimnaziale la Pitești.
- Este, apoi, bursier al Seminarului teologic de la Curtea de Argeș (1871-1875).
- La 1 septembrie 1875 a fost numit învățător la Mușătești. Va fi învățător la Mușătești până în 1888.
- În perioada 1888-1899 a fost deputat de Argeș la Colegiul III electoral, după invalidarea celor două mandate obținute în urma alegerilor din 1884 și1885.
- În perioada 1894-1897 a urmat cursurile Universității libere din Bruxelles și a obținut diploma de Doctor în Drept echivalată, apoi, de Universitatea din Iași, cu licența în Drept.
- În noiembrie 1895 a organizat primul Congres țărănesc, la București, în sala Eforie, prilej cu care s-au pus bazele Partidei Țărnești, primul partid politic al țăranilor.
- Înființează în anul 1875 primele biblioteci comunale din Vechiul Regat la Mușătești și Poienărei.
- Înființează în 1879 la Mușătești, Ateneul Central Rural, primul așezământ cultural din mediul rural din Vechiul Regat, precursorul căminelor culturale de astăzi; acolo va organiza cor și formație de dansuri populare, teatru țărănesc, clase de alfabetizare pentru adulți, biblioteca publică, muzeu etnografic și pedagogic, stație agronomică, arenă de gimnastică, ș.a.
- Înființează primele bănci populare și organizații cooperatiste din mediul rural: Societatea Economică ”Frăția” la Domnești (1883), Societatea Industrială ”Curtea de Argeș” (1885), Societatea Economica ”Vlad Țepeș” la Mușatesti (1893) și primul magazin de consum la Retevoiești (1883).
- Dobrescu - Argeș va scrie și tipări primele statute de bănci populare și societăți cooperatiste, (Băncile populare de la Bezdead și Șerbanești, județul Dâmbovița), modele ce vor fi preluate și popularizate de ministrul Spiru Haret în toată țara.
- Dobrescu va fonda primele gazete cu redacția în mediul rural, la Mușătești: revista ”Tăranul”- (1881- 1884) și revista ”Gazeta Poporului”(1890-1892) și primul ziar tipărit în mediul rural, tot la Mușătești: ”Gazeta Țăranilor” –(1892-1932) editată de ”Societatea pentru cultura țăranilor”.
- În anul 1894 apare la Mușătești prima revistă lunară (educativă și enciclopedică) pentru țărani: ”Școala Poporului”.
- Constantin Dobrescu – Argeș se stinge din viață, după o grea suferință, la data de 10 decembrie 1903, în casa sa, de la Mușătești, și este înmormântat în cimitirul Parohiei din satul natal.

După trecerea în revistă a celor mai importante date despre cel care făcea subiectul evenimentului, a urmat un program artistic, cu dansuri populare și cântece tradiționale, iar la final, primarul Constantin Oancea a adresat următoarele mulțumiri: "Le sunt recunoscător tuturor celor prezenți, astăzi, la Mușătești, atât la Biserica din sat, cât și la Căminul Cultural, îndeosebi elevilor Școlii Gimnaziale Mușătești, membri ai Grupului Vocal Cununița, pentru minunatul program artistic susținut. S-avem Sărbători bogate-n sănătate și liniște sufletească!"
