Primarul comunei Mușătești, Constantin Oancea, candidează pentru a continua amplul proces de modernizare a localității!

"Dragi cetățeni ai comunei Mușătești,
Vă anunț, cu acest prilej, că am acceptat, cu onoare și mândrie, propunerea Partidului Social Democrat (PSD) de a candida pentru un nou mandat de primar al comunei Mușătești.
Sunt primar al acestei localități din anul 2016, iar în perioada 2012-2016 am ocupat funcția de viceprimar.
Alături de echipa mea din primărie, dar și de la partid, am început un amplu proces de modernizare a comunei noastre. Ne propunem ca, în noul mandat, să continuam proiectele vitale dezvoltării comunei noastre, începute în mandatele anterioare:
- extinderea sistemului de alimentare cu apă în restul comunei și branșarea tuturor gospodăriilor la apă potabilă;
- realizarea sistemului de canalizare;
- demararea proiectului de alimentare cu gaze naturale.
Pentru toate aceste proiecte avem aprobată deja finanțare guvernamentală prin Programul Național ”Anghel Saligny”.

De asemenea, ne propunem continuarea modernizării rețelei de străzi și drumuri comunale prin asfaltare. La cei cca 5 km, realizați în primele două mandate, ne propunem să asfaltăm alți 10 km.
Deja pentru 8 km, în satele Robaia, Stroești și Costești-Vâlsan, avem aprobată sursa de finanțare din fonduri guvernamentale și europene prin Programul ”Anghel Saligny” și Programul Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR).
În același timp, vom continua și realizarea altor investiții pentru care avem asigurată finanțare sau pentru care vom accesa noi programe de finanțare: creșterea eficienței iluminatului public, reabilitarea și modernizare clădirilor publice și de cult (cămine culturale, școli), cadastrarea gratuită a tuturor imobilelor (terenuri și clădiri), ș.a.
Vă mulțumesc, așadar, tuturor pentru susținere și vă invit să rămâneți alături de mine și echipa mea, pentru a realiza împreună aceste obiective! Așa să ne ajute Dumnezeu!", este mesajul postat de către primarul Constantin Oancea.
