Comuna Domnești, în haine de sărbătoare! Cântec, joc și voie bună!

Devenind deja tradiție de 11 ani încoace și așteptată cu nerăbdare de toți localnicii, în ultima duminică a lunii iulie, Domneștiul îmbracă straie de sărbătoare pentru a marca, așa cum se cuvine, Ziua Comunei.
Așadar, sute de oameni au petrecut duminică, 28 iulie, pe platoul Teatrului de Vară aflat în inima localității. Pentru câteva ore bune, domnișanii au uitat de grijile cotidiene. Voia bună a fost asigurată de artiști și invitați de calitate, iar buna dispoziție, întreținută cu berea și micii oferite, ca de fiecare dată, din sponsorizările obținute de către edilul-șef.
Din fericire, vremea a fost bună pentru o petrecere pe cinste, unde a plouat doar cu zâmbete și bucurie.
Domnișanii au ales continuitatea dezvoltării și transformarea comunei într-un mic orășel!
Ca de fiecare dată, cuvântul de început i-a aparținut primarului Doru Smădu, care a mulțumit invitaților, colegilor din Primărie, dar mai ales locuitorilor minunatei așezări de pe Valea Doamnei. Edilul-șef a trecut succint în revistă și câteva dintre cele mai însemnate realizări din mandatul care stă să se încheie, dar a făcut și o prezentare scurtă a ceea ce dorește să ducă la îndeplinire în anii ce vor urma.
"Să ne dea Dumnezeu sănătate tuturor, să ne întâlnim aici mulți ani de acum încolo. Vă mulțumesc din suflet pentru tot ce ați făcut pentru comuna noastră, și mai ales vă mulțumesc pentru că acum 4-5 săptămâni ați înțeles că în Domnești lucrurile merg bine și nu trebuie schimbare.
Chiar am încercat și cred că am reușit, cu ajutorul lui Dumnezeu, să facem lucruri frumoase în comuna aceasta. Mai sunt multe de făcut, iar eu de abia m-am încălzit. Avem în față cel puțin 4 ani în care cred că vom transforma Domneștiul într-un orășel de munte, mic și frumos! Am deosebita plăcere de a avea alături de mine echipa Partidului Național Liberal, o echipă care a ajutat comuna Domnești mai mult decât alții, de sute de ori.
De când comuna noastră a trecut în barca PNL-ului, cred că ați observat că s-au schimbat foarte multe lucruri și spun cu mândrie acest lucru: oriunde și oricând am fost pentru problemele comunei noastre, la Pitești, București, Târgoviște, la AFIR, simplul fapt că eram din Domnești și cineva avea grijă de noi a contat foarte mult! Iată că am avut rezultatele care se văd în comună! La mulți ani, Domnești!", a fost discursul emoționant al îndrăgitului primar Doru Smădu, care a avut grijă în permanență să treacă pe la fiecare participant în parte și să întrebe dacă se simte bine, dacă are nevoie de ceva.

Odată dat startul petrecerii, pe scenă au pășit nume mari ale folclorului românesc, dar și artiști locali debutanți, răsplățiți cu aplauze și încurajare de către public.
Oamenii au încins și mai tare atmosfera în care se lăfăiau vreo 32 de grade, prin hore, sârbe și chiuituri.
Printre artiștii veniți să cânte și să încânte publicul s-au numărat: Valeriu Sanfira, Codruța Sanfira Filip, Claudia Ghițulescu, Crinu Spătaru, Alin Gabriel Matei, dar nu în ultimul rând Ansamblul Cununa Domneștiului, un grup extrem de apreciat atât la nivel național, cât și la festivalurile internaționale.
Echipa liberală, mereu alături de domnișani și în slujba acestora!
Când distracția era în toi, și-au făcut apariția reprezentanții PNL Argeș, dar și alți invitați dintre care îi amintim pe prefectul de Argeș, Dragoș Predescu, secretarul general PNL Argeș, Radu Perianu, deputatul Aurel Bălășoiu, senatorul Dănuț Bica, dar și primari și viceprimari ai altor localități argeșene, precum Gabriel Popa de la Albești, Vasile Preda de la Valea Danului sau Gheorghe Savu de la Tițești. Am remarcat, de asemenea, prezența câtorva consilieri locali din Domnești care au robotit în permanență pentru bunul mers al evenimentului: Gabi Crăciun, Bogdan Pulpea și Bogdan Grigore.
Revenind la invitați, primul care a dorit să ia cuvântul a fost ex-prefectul județului, Radu Perianu, care, ca de fiecare dată, a avut doar cuvinte de laudă la adresa primarului Smădu și echipei sale.
"Am participat de fiecare dată la acest eveniment și nu aveam cum să lipsesc anul acesta, din mai multe motive, dar o să enumăr doar câteva dintre ele. Credeți-mă că am văzut în ultimii ani cum comuna dumneavoastră s-a dezvoltat ușor-ușor, devenind chiar un exemplu printre comunele cu dezvoltare fericită din județul Argeș.
Aveți o grădiniță cum puține au, iar domnul primar va inaugura la început de septembrie și sala de sport, aveți asfaltate 80% din drumurile comunale, iar domnul Smădu, gospodar cum este, îmi spunea că pe AFIR mai asfaltează acum și va ajunge la 90% străzi asfaltate. Să știți că puține comune se pot lăuda cu astfel de rezultate.
Vă urez sănătate multă, viață bună, să-i îndeplinescă Dumnezeu dorința domnului primar de a transforma comuna dumneavoastră într-un mic orășel de munte. La mulți ani!", Radu Perianu - secretar general PNL Argeș.
Succesorul la scaun, Dragoș Predescu, actualul prefect de Argeș, a subliniat faptul că echipa PNL de la Domnești este un exemplu de administrație.
"Aș vrea, înainte de toate, să vă transmit salutul ministrei Justiției, Alina Gorghiu, care, din motive obiective nu a putut fi astăzi prezentă aici, să vă spun, domnule primar, că sunteți un exemplu de administrație. Asta pentru că nu de puține ori ați venit la Pitești, la București, pentru a vă bate pentru comună, pentru a rezolva problemele acestei localități.
Dumneavoastră aveți un mare merit și toți cetățenii din Domnești au un mare merit: acela că fac echipă cu dumneavoastră pentru că o comunitate se dezvoltă, înainte de toate, prin cetățenii ei, cu ajutorul autorităților publice locale. Dumnezeu să binecuvânteze Argeșul și comuna Domnești!", a spus prefectul Dragos Predescu.
Nu în ultimul rând, senatorul Dănuț Bica l-a felicitat pe edilul-șef și l-a asigurat de sprijin permanent în proiectele menite să dezvolte localitatea.
"Ca în fiecare an sunt onorat și deosebit de bucuros să particip la această sărbătoare a localității dumneavoastră. Felicitări, domnule primar, pentru reușita organizării, mulțumesc pentru invitație, de asemenea, având în vedere perioada în care ne aflăm, îl felicit, în primul rând, pentru realizările pe care le-a avut în mandatul care se încheie în curând și pentru victoria categorică obținută la alegerile din 9 iunie.
Sunt convins că-n următorii 4 ani proiectele dânsului vor și mai generoase, și mai benefice pentru locuitorii comunei Domnești. Noi, cei din PNL, vom fi alături de domnul Smădu și-i vom acorda tot sprijinul, care, prin votul dumneavoastră, s-a dovedit că-l merită. Vă urez multă sănătate, prosperitate, să vă dea Dumnezeu tot binele din lume!", a transmis senatorul Dănuț Bica.

Evenimentul a continuat cu premierea a 13 cupluri care au împlinit anul acesta 50 de ani de căsătorie. Familiile au fost răsplătite pentru longevitate de către edilul șef cu premii în bani, diplome de onoare și flori.
Cea de-a XI-a ediție a Zilei Comunei Domnești s-a încheiat, apoteotic, cu un impresionant foc de artificii.
