Comuna Băiculești se aliniază, ușor-ușor, la standardele europene!

"Îmi doresc un mandat liniștit!", a fost prima declarație pe care ne-a oferit-o primarul comunei Băiculești, Niculaie Dragnea, imediat după ce a aflat că prin votul cetățenilor a preluat frâiele localității pentru a 4 a oară!
Am spune că este o declarație modestă, având în vedere proiectele finalizate sau cele aflate în derulare, pe care administrația publică locală le are bifate.
Vă reamintim faptul că pe 30 mai 2024, pentru unul dintre proiectele finanțate prin Programul ”Anghel Saligny” - extinderea și reabilitarea rețelei de alimentare cu apă, edilul-șef a semnat la Ministerul Dezvoltării contractul de finanțare a lucrărilor. Investiția este finanțată de Guvern cu suma de 4.274.623 lei și vizează extinderea rețelei de apă în satul Zigoneni.
De asemenea, la rectificarea bugetară operată de Consiliul Județean Argeș, comuna Băiculești a primit 500.000 de lei pentru modernizarea drumurilor comunale. Lucrările de modernizare a celor 3 km de drumuri comunale în satul Zigoneni se apropie de stadiul final. Investiția este finanțată de la bugetul local, cu sprijinul Consiliului Județean.
"Faptul că oamenii au avut din nou încredere în mine nu mă face să mă culc pe o ureche! Ba din contră! Încredințarea acestui mandat mă obligă și mai mult să continuăm prioritizarea investițiilor în infrastructură, fiind vorba despre cele legate de canalizare, drumuri comunale și gaze - așa după cum m-am angajat în discuţiile avute cu cetăţenii în campania electorală.
Cu ajutorul lui Dumnezeu și prin munca noastră, a celor din aparatul administrativ, comuna Băiculeşti - cu toate satele sale - va prospera în acest nou mandat. Suntem la dispoziția cetățenilor și sunt convins că împreună vom reuși să realizăm lucruri importante pentru comună", ne-a declarat primarul Niculaie Dragnea.
