Iluminat public reabilitat și alte proiecte importante pentru comuna Cicănești!

Luna iulie "a făcut lumină" în comuna condusă de gospodarul primar Ion Ionescu. Mai exact, a fost finalizat proiectul privind reabilitarea iluminatului public.
Investiția a fost finanțată din fonduri europene și a presupus montarea, pe drumurile principale din comună, a 200 de lămpi economice, de tip LED, sistemul fiind controlat prin telegestiune.
Acest tip de investiție aduce o mulțime de beneficii, dintre care menționăm consumul redus de energie electrică generat de LED-uri, dar și faptul că sistemul de telegestiune permite monitorizarea și gestionarea iluminatului public în timp real, mai exact ajustarea nivelului de iluminat în funcție de trafic, condițiile meteo și prezența pietonilor sau vehiculelor, asigurând un consum optim de energie, respectiv detectarea și repararea rapidă a eventualelor defecțiuni sau avarii în sistem. Se reduc astfel costurile aferente consumului de energie electrică și a mentenanței sistemului de iluminat public.
Așa cum vă aduceam la cunoștință în edițiile trecute, comuna Cicănești mai are în desfășurare un proiect legat de reabilitarea termică a celor două clădiri care compun Școala Gimnazială, proiect cu fonduri europene, prin PNRR.
De asemenea, un altul se referă la asfaltarea a 11 km de drumuri de interes local, investiție finanțată prin programul guvernamental „Anghel Saligny”. Primarul Ion Ionescu a transmis faptul că pentru ambele obiective au fost emise ordinele de începere a lucrărilor.
Un mare of al edilului-șef este DJ 704 G, drumul județean care tranzitează comuna, spre Șuici. Șeful administrației publice locale speră ca în curând, Consiliul Județean Argeș să-l reabiliteze, fiind pentru cetățenii din Cicănești, un drum de maximă importanță, care se află acum într-o stare avansată de degradare...
