Controverse privind restaurarea Galeriei de Artă „Rudolf Schweitzer-Cumpăna” din Pitești: Clarificări din partea CJ Argeș
Written by Cristina MINCU on .
Consiliul Județean Argeș a finalizat un amplu proiect de restaurare și consolidare a Galeriei de Artă „Rudolf Schweitzer-Cumpăna”, redând Piteștiului una dintre cele mai frumoase clădiri de patrimoniu, o adevărată capodoperă culturală și arhitecturală. Cu toate acestea, performanța acestei realizări este, din păcate, umbrită de diverse critici și tertipuri menite să submineze importanța acestei investiții atât de mult așteptate de argeșeni.
În urma publicării unei fotografii și a unor informații referitoare la lucrările de restaurare ale Galeriei de Artă „Rudolf Schweitzer-Cumpăna”, Consiliul Județean Argeș aduce următoarele clarificări:
Galeria de Artă „Rudolf Schweitzer-Cumpăna” este un monument istoric de categoria A, cu valoare de patrimoniu. Conform Legii nr. 422/2001, orice intervenție asupra monumentelor istorice se face numai în condițiile stabilite de lege. Prin urmare, procesul de restaurare interzice modificarea formei, structurii și a elementelor estetice inițiale ale clădirii, toate intervențiile raportându-se la varianta originală a monumentului, respectând astfel principiile fundamentale ale restaurării.
Detalii tehnice ale restaurării
În ceea ce privește burlanele fixate de fațada clădirii, acestea au fost înlocuite conform proiectului, iar toate elementele de pe fațadă (brâuri, capiteluri, muluri) au fost restaurate integral. Pentru a păstra poziția originală a burlanelor, brâurile au fost întrerupte caz cu caz, menținându-se astfel forma și dimensiunile istorice. Constructorii au respectat principiile fundamentale ale restaurării și prevederile legale.
Transparență totală
Consiliul Județean Argeș asigură transparență totală în desfășurarea activităților și derularea proiectelor de investiții. În contextul discuțiilor din spațiul public, reprezentantul antreprenorului a invitat la fața locului pe toți cei interesați să vadă stadiul lucrărilor, la ora 12.00. Din păcate, niciuna dintre persoanele care și-au exprimat opiniile în mediul online nu s-a prezentat la întâlnire, deși acestea s-au dovedit a fi foarte vocale și „cunoscătoare” în domeniu pe grupurile de socializare.
Consiliul Județean Argeș a publicat fotografii comparative cu starea inițială și actuală a clădirii, demonstrând, astfel, respectarea principiilor de restaurare și realizarea unei lucrări de calitate, care redă comunității o clădire de patrimoniu valoroasă și restaurată cu grijă. Această realizare subliniază angajamentul Consiliului Județean Argeș de a proteja și promova patrimoniul cultural local, în ciuda criticilor nefondate.