Domnul prof. Mihai Tiţa, fostul director al Casei de Cultură "George Topîrceanu" din Curtea de Argeş, a împlinit frumoasa vârstă de 90 de ani, în ziua de joi, 15 noiembrie 2018. Noi, foştii
Organizatorii şezătorii literare "Gânduri la-nceput de seară" şi-au intensificat activităţile cu caracter cultural şi, iată, în luna noiembrie au avut programate nu mai puţin de trei întâlniri. Două
Luni, începând cu ora 17.00, Asociaţia Culturală "Urmuz", în colaborare cu Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", Revista "Curtea de la Argeş" şi Uniunea Artiştilor Plastici din România, va
Miercuri, cu ocazia împlinirii a 110 ani de la înfiinţarea Bibliotecii Publice Albeştii de Argeş, întâlnirea literară "Gânduri la-nceput de seară" organizată de prof. dr. George Baciu şi col. rtg
Mâine, începând cu ora 11.00, la Cercul Militar Curtea de Argeş va avea un eveniment editorial al scriitoarei Rodica Nicolae. Aceasta le va prezenta iubitorilor de cultură argeşeni două cărţi -
Am pus un titlu derutant şi preţios, care trimite la chestiuni foarte serioase, în particular, la teorema lui Arrow, un domn (matematician-economist) care a primit şi un Premiu Nobel (în 1972) pentru
Filarmonica Piteşti organizează vineri, de la ora 19.00, la sediul său de la Centrul Multifuncţional, un recital extraordinar de muzică şi poezie, avându-l ca invitat special pe renumitul istoric
Poporul nostru a cunoscut mulţi oameni inteligenţi, geniali chiar şi însufleţiţi de un înalt patriotism, a căror pregătire şi înţelepciune au fost puse în slujba folosinţei publice. Nu este vorba
Filmul documentar "Inima Nomadă a Marii Uniri", realizat de o echipă din Curtea de Argeş şi finanţat de Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale în cadrul proiectului Manifestare/acţiune/proiect
Filarmonica Piteşti organizează joi, de la ora 19.00, la sediul său de la Centrul Multifuncţional, un concert simfonic în care vor evolua ca solişti, sub bagheta dirijorului Tiberiu Oprea, corniştii