Lătrău

Cum, nu-l ştiţi pe Lătrău?!?.. Este personajul carismatic dintr-un serial TV cu mare audienţă la public, cel care poartă cu mândrie uniforma de poliţist. El, care nu iese din vorba (ordinul) edilului comunităţii, dar care atunci când lucrurile se complică, are o vorbă de spus. Mai sus!... Altfel, e mereu la datorie: ascultător (pe la toate uşile şi telefoanele) şi de veghe prin toate camerele (de luat vederi). Bun băiat, cât o întreagă subunitate...
De aceea, ne-am gândit noi, câţiva argeşeni cu sânge albastru (preluat prin transfuzie şi cu împrumut de la Casa Regală), să-l aducem pe Lătrău la Curtea de Argeş. Cum, de ce? ... Păi, aţi văzut dvs. picior de poliţist care să patruleze şi să vegheze la ordinea publică pe străzile oraşului? Ziua, căci noaptea toată lumea doarme, nu-i aşa? Aţi mers cu microbuzele transportului local de călători? Dacă da, sunt sigur că de fiecare dată în staţiile acestora, marcate vizibil, erau, sunt şi vor fi parcate maşinile de fiţe ale unor beizadele autohtone şi nu numai. Câţi au fost amendaţi (deranjaţi) de poliţie, de primărie? Şi să nu mai vorbim de cei care-şi „uită” maşinile destinate vânzării pe bulevardul şi-aşa aglomerat!
Apoi, o să mergem cu Lătrău de mână pe trotuar, de la Electro până la Valea Sasului. Aşa, ca să facem sport, dar să mai şi numărăm câte maşini sunt parcate aiurea şi fără jenă pe trotuare.
Cu maidanezii e mai complicat. Lătrău a zis că aici e treaba altora. De fapt nici nu-l putem implica pe el să se amestece printre lătrăturile javrelor. Ştiţi cum e: câinii latră, Lătrău trece... Dar nu prea departe, căci în oraş sunt multe şcoli, iar lângă fiecare e şi o cârciumă, iar pentru siguranţă, chiar două. Doar treci strada şi dai de 10-12 elevi aplicând pe viu lecţiile în care principiul vaselor comunicante se face de la bar la mese, prin pai.
Cam multe sarcini pentru Lătrău. Poate vă întrebaţi (pe bună dreptate): dar poliţia de la noi, unde e? Cum unde?!? La cascade. Nu, nu la cea de la Bâlea Lac şi nici la Niagara! Ei sunt la cascadele cu... radar (era să zic cu radiaţii). Câte 5-6 sunt. Treci cu maşina de una, pici în alta şi gata amenda, gata cu punctele, calculate la salariul minim pe economie, cel reaşezat.
Deci, noi suntem hotărâţi: pe ăştia-i lăsăm să se „bălăcească” în cascade. Că doar bugetul e mic, iar remuneraţia - după buget. Aşa că pe Lătrău îl vom ţine lângă noi să ne ajute, să ne apere, să ne îndrume. Şi-l vom plăti, ca şi pe ceilalţi, din banii noştri!
Mâine, poimâine, inspiraţi tot din serialele TV de succes, vom achiziţiona poate şi un primar. Din „Las Fierbinţi”... Deocamdată însă rămânem doar la Lătrău!
