Teatru la Curtea de Argeş
Un proiect interesant de înfiinţare a unui teatru în municipiul nostru a fost prezentat zilele trecute de prof. conf. dr. Dan Tudor, regizor şi actor la Teatrul Naţional din Bucureşti. Cunoscutul regizor a avut o discuţie de principiu cu actuala conducere a administraţiei publice - primarul Constantin Panţurescu şi vicele Gabi Jubleanu - despre posibilitatea punerii bazelor unui teatru al comunităţii. Ideea este una interesantă şi nu necesită nici mari cheltuieli. Dan Tudor doreşte să înfiinţeze un teatru de proiecte, nu unul care să aibă actori angajaţi, ci să permită ca piesele regizate aici să fie jucate de actorii ceruţi de comunitate, indiferent dacă vorbim despre monştri sacri ai scenei. "Există intenţia susţinerii unui astfel de proiect şi deschidere culturală, am avut această discuţie de principiu cu primarul şi viceprimarul din care am înţeles că îşi doresc teatru. Acum, poate veni în Curtea de Argeş în două feluri: una este invitat, alta este asumat, adică să punem bazele unui teatru al comunităţii. Se înfiinţează mai uşor decât un restaurant. Acolo se cumpără o grămadă de lucruri, pentru teatru sunt necesare doar scaune, scena şi lumini. De aici totul decurge de la sine, se pot chema actori importanţi în cadrul unor proiecte. S-au înfiinţat destule în ultima vreme, iar cel mai bun exemplu este Teatrul Metropolis din Bucureşti, care este un teatru fără trupă angajată, adică se cheamă actorii doriţi de comunitate să joace pe scenă. Dacă argeşenii ar dori să o vadă pe Florina Cercel sau pe Draga Olteanu Matei, orice mare actor poate veni în spectacol pentru un număr de reprezentaţii, o producţie proprie", a spus prof. conf. dr. Dan Tudor, regizor şi actor la Teatrul Naţional din Bucureşti.
Realizarea unui astfel de proiect s-a dovedit a fi viabilă, fiind înfiinţate în ultimii ani mai multe astfel de teatre în ţară. Pentru a pune bazele şi în Curtea de Argeş este nevoie doar de amenajarea unei săli, nu cu sute de locuri, pentru că astfel s-ar pierde din "intimitatea şi emoţia specifice unui spectacol de teatru”. De altfel, un astfel de proiect ar fi chiar potrivit pentru municipiul nostru, mai ales dacă ne gândim că argeşenii care iubesc teatrul, şi sunt destui în această categorie, sunt nevoiţi să se ducă la Piteşti, Vâlcea sau Bucureşti ca să aibă parte de un astfel de "festin cultural".
