Veste bună pentru tineri şi angajatori!
Angajatorii care încadrează în muncă elevii şi studenţi aflaţi în vacanţă pot beneficia de un stimulent financiar lunar din partea statului în valoare de 50% din indicatorul social de referinţă în vigoare (în cuantum de 500 lei), care va fi acordat din bugetul asigurărilor de şomaj. Mai precis, este vorba despre 250 lei pe care angajatorii de elevi şi studenţi o vor primi lunar. Stimulentul financiar se va acorda pentru o perioadă de maxim 60 zile lucrătoare într-un an calendaristic, pentru fiecare elev şi student pentru care s-a încheiat contract individual de muncă, fie pe durată determinată, egală sau mai mică decât durata vacanţei, normă întreagă sau part-time, fie cu contract temporar de muncă, având durată mai mică sau egală cu cea a vacanţei. Menţionăm că tinerii cu vârste de până la 18 ani au dreptul să lucreze 6 ore/zi, respectiv 30 ore/săptămână, iar aceasta se va considera normă întreagă. Pentru a beneficia de acordarea stimulentului financiar, angajatorii trebuie să încheie o convenţie cu AJOFM, în termen de 30 zile de la data angajării elevilor şi studenţilor.
