Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 14:49

Nouă absolvenţi de liceu, angajaţi la Dacia!

 

Miercuri, la Liceului Tehnologic Construcţii de Maşini Mioveni a avut loc festivitatea de absolvire a primei clase în domeniul mecanică şcolarizată, în cadrul protocolului de parteneriat semnat în anul 2014 între această unitate şcolară şi Uzina Dacia-Renault din Mioveni, în colaborare cu IŞJ Argeş şi Primăria Mioveni. Vestea bună a fost aceea că 9 dintre cei 28 absolvenţi au primit deja contracte de muncă în cadrul Uzinei Dacia. Simona Brătulescu, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean, le-a transmis pe această cale un mesaj tinerilor absolvenţi, precum şi celor implicaţi în realizarea acestui proiect de succes: "Ceea ce s-a întâmplat aici, la Mioveni, ca urmare a parteneriatului dintre Liceul Tehnologic de Construcţii Maşini şi Uzina Dacia Renault, poate fi un exemplu de bună practică la nivel naţional. Consiliul Judeţean Argeş sprijină şi va sprijini astfel de iniţiative şi sperăm că şi alţi agenţi economici din judeţul nostru vă vor urma exemplul. Îi felicit pe tinerii absolvenţi şi le urez mult succes în viaţa profesională şi personală şi - de asemenea - doresc să adresez cele mai sincere felicitări şi mulţumiri conducerii Uzinei Dacia pentru implicarea în viaţa socială şi economică a oraşului Mioveni şi a judeţului Argeş". În baza protocolului de parteneriat, în cadrul liceului din Mioveni au fost înfiinţate două clase cu profil mecanic (calificare sculeri-matriţeri), respectiv: o clasă a IX-a cu 14 elevi, din anul şcolar 2014/2015 (absolvire în 2017) şi o clasă a X-a, cu 28 elevi, începând cu anul şcolar 2014/2015 (absolvire în 2016). Stagiarilor le-au fost oferite din partea Uzinei Dacia burse lunare în valoare de 200 lei, acordate pe criterii de performanţă. În plus, aceştia au beneficiat de transport şi prânz gratuit, dar şi de echipament de protecţie.

 

Pin It