Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 14:48

Ninel şi Ionel - pescari dunăreni

 

Fostul primar Nicolae Diaconu s-a relaxat cu amicii timp de o săptămână la Dunăre. Sau cel puţin aşa pare, judecând după peştii cu care s-a pozat. Eliberat de apăsătoarele sarcini ce ţineau de administrarea urbei Basarabilor, a mers la pescuit - ca în vremurile bune. Dar fără nenea Belu, de data asta... În pozele postate pe Facebook de către amicul Ionel Păunescu, proaspătul validat consilier local, Ninel arată parcă mai tânăr cu vreo zece ani. Veşnica ţigare uitată între degetele îngălbenite de tutun a fost înlocuită cu nişte peşti respectabili, care - cică - l-ar fi făcut să pălească de invidie şi pe Călin Budan, însoţitorul credincios al pescarilor hoinari prin apele de munte din nordul Argeşului, care se mulţumeşte să apară la televiziune pe post de călăuză. Asta din cauză de criza de momeli prin care se spune că ar trece de la un timp. S-ar zice că Ninel Diaconu e fericit de parcă ar fi reuşit performanţa de a fi cu doi peşti în oală şi cu cozile pe-afară. Din poză lipsesc Marius Deaconu şi  Ion Şerban, rămaşi în urbe să ţină focul nestins la vatra PAM, cu cine-or putea şi ei. Explicabil, pentru că nu se prăpădesc după plătică şi dacă e vorba despre pescuit, cel mai simplu li se pare să cumpere cu găleata bureţi pe Momaia, pentru o ciulama cinstită sau o garnitură cu roşii, castraveţi şi ardei gras, la un platou de cartofi prăjiţi cu mărar şi piper. Ionel Păunescu apare cu nişte ochelari de mafiot încălecaţi pe nas, de parc-ar fi rudă cu răposatul Aristotel Onassis sau cel puţin coborât de pe iahtul miliardarului grec, care ancorase săptămâna trecută la Constanţa. Comentariile unor pescari rămaşi acasă din cauză de râmă scurtă au fost destul de caustice. Unii au sugerat că peştii lui Ninel ar semăna cu unii  congelaţi, alţii s-au riscat să dea şi preţul de 18 lei kilu', dar adevărul este că i-a prezentat atât de bine, încât codurile de bare nu se vedeau! "Apropo, jefe, v-au muşcat ţânţarii?... Nuuu?!?... Aoleu, e grav, pentru că se spune că sunt atraşi doar de cei cu potenţialul sexual ridicat! Uite-acum ne explicăm de ce-aţi pierdut alegerile..."

Pin It