Panţy&Jubly - la socializare
Noul primar al Curţii de Argeş, Constantin Panţurescu, promitea încă înainte de scrutinul din 5 iunie că va avea biroul în stradă şi, că pentru a se simţi bine, va recondiţiona stâlpii de lumină, pe care-i va împodobi cu ghivece cu flori. Şi s-a ţinut încă o dată de cuvânt, căci oamenii de la SPGC au vopsit stâlpii şi vineri au început să plaseze ghivecele cu flori pe bulevard, resuscitând astfel iniţiativa lui Sorin Sorescu de acum câţiva ani buni. Primarul împreună cu viceprimarul - Panţy şi Jubly, cum au început să le zică oamenii - au supravegheat acţiunea de la distanţă şi au dialogat cu oamenii, ca nişte persoane sociabile care sunt. Faptul că primarul a stat de vorbă cu copiii le-a făcut mare plăcere mămicuţelor şi bunicuţelor, care au perceput totul ca pe un act de normalitate, ştiindu-l pe Constantin Panţurescu bunic şi fiind obişnuite să-l vadă plimbându-şi nepoţelul. "Unde-or fi trandafirii ăia superbi din rondurile care erau pe bulevard în timpul d-lui Nicuţ?..." - se întreba cu oarecare nostalgie un om în floarea vârstei. Probabil că răspunsul este la Panţy&Jubli şi nu va întârzia prea mult...
