Rătăciţi pe munte
În noaptea de sâmbătă spre duminică, salvatorii montani argeşeni au avut parte de destul de multă acţiune. Astfel, două echipe formate din câte 6 membri ai formaţiilor Curtea de Argeş şi Piteşti s-au deplasat în zona Paltenu pentru a recupera un grup de 4 copii care fuseseră doborâţi de oboseală. După ce s-au odihnit, alături de salvatori, tinerii au fost coborâţi în siguranţă la Capra. Tot atunci au fost solicitaţi să intervină şi în zona Piscu Negru, acolo unde se rătăcise familia Tronaru (58 ani bărbatul, respectiv 52 ani femeia). Deşi sunt oameni obişnuiţi cu muntele, au ieşit la plimbare seara, au pierdut poteca şi apoi au sunat la 112, cerând ajutor. Pe baza elementelor date, doi dintre salvatorii montani din Curtea de Argeş au pornit în căutarea lor şi i-au găsit, teferi şi nevătămaţi.
