Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 16:04

Braconier de peşte, amendat

 

În week-end, ofiţeri din cadrul postului de Poliţie Transporturi Feroviare Curtea de Argeş, împreună cu agenţi din cadrul Autorităţii Navale Române - Căpitănia Snagov l-au depistat pe numitul C.I. (50 ani) în timp ce efectua transport de persoane în scop de agrement fără să asigure condiţii de siguranţă la îmbarcare/debarcare. Totodată, la bordul îmbarcaţiunii a fost identificată o plasă de pescuit monofilament. Bărbatul a fost sancţionat contravenţional conform H.G. 876/2007 cu amendă în valoare de 5.000 lei şi s-a pricopsit şi cu un dosar penal, conform OUG 23/2008, pentru deţinerea de unelte de plasă de tip monofilament.

 

Pin It