Olandezii i-au făcut o surpriză de proporţii prof. Mihai Tiţa


Omul care timp de 36 ani a păstorit Casa de Cultură "George Topîrceanu" din municipiul nostru s-a remarcat de-a lungul timpului prin activităţile sale care au făcut cinste oraşului şi locuitorilor săi şi a făcut cunoscute valorile şi tradiţiile de pe plaiurile argeşene. Astfel, a ajuns să fie apreciat şi de cei din afara graniţelor. Drept dovadă, delegaţiile olandeze l-au considerat întotdeauna un prieten adevărat şi, pentru a-i arăta preţuirea, i-au făcut recent o vizită. Fostul director a primit cu bucurie câteva familii care cu ani în urmă au găzduit mai mulţi membri ai Ansamblului "Argeşul" în perioada în care aceştia au avut turnee în Olanda. Toate aceste familii fac parte din grupul "Volksdansver/Spolda-Heino" din Heino-Nederland şi au venit personal pentru a-i oferi profesorului Tiţa drapelul-simbol al prieteniei româno-olandeze. "De fapt sunt două drapele (steaguri) pe fond alb strălucitor, din mătase, cu diverse imprimeuri: OP ROAKELDAINS - figurat doi dansatori (fată şi băiat), cu emblema INTERNATIONAL FOLKLORISTISCH FESTIVAL / WARFFUM HOLLAND, iar pe celălalt drapel, scris cu fond verde HEINOSE POMPDAGEN. Generos, ca de obicei, prof. Tiţa n-a reţinut drapelele respective în vitrina personală cu trofee, ci m-a rugat pe mine, ca vechi colaborator şi prieten, să scriu un mesaj şi să le predau Casei de Cultură, pentru a fi expuse în vitrina cu trofee ale Ansamblului ARGEŞUL. Prin prezenta postare anunţ că m-am achitat de sarcini, predând drapelele şi mesajul d-lui Cristian Mitrofan, managerul Centrului de Cultură şi Arte din Curtea de Argeş", a explicat prof. Daniel Dejanu pe pagina sa de Facebook.
