Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 16:11

Mesajul salvamontiştilor: "Nu mai hrăniţi urşii!"

 

Week-end-ul care tocmai a trecut a fost unul aglomerat la munte, unde mulţi turişti au preferat să plece din oraşe şi să se relaxeze la un grătar. Numai că distracţia lor a fost întreruptă de apariţia unei familii de urşi. Mama şi cei doi pui au fost atracţia principală şi, din păcate, cei mai mulţi dintre cei care i-au văzut s-au grăbit să-i hrănească şi s-au apropiat prea mult de animalele sălbatice, fără să se gândească la pericolul la care se expun. Indicat pentru siguranţa celor care îi vor mai întâlni este să se ţină cont de sfatul şefului Salvamont Argeş, Ion Sănduloiu: "Pe ursuleţii ieşiţi la cerşit pe Transfăgărăşan, NU-i mai hrăniţi, vă rugăm! Vor creşte şi vor deveni agresivi!"

Pin It