La HAND-ROM, Ziua Porţilor Deschise


Ieri, în cadrul evenimentului denumit sugestiv "Ziua Porţilor Deschise", Fundaţia HAND-ROM a inaugurat noul sediul al Centrului de zi Marina, situat pe strada Valea Sasului, nr. 2. Invitaţi la eveniment au fost oficialităţi locale şi judeţene, părinţi şi copii din municipiu. Potrivit tradiţiei, primarul Constantin Panţurescu şi viceprimarul Gabi Jubleanu au fost aşteptaţi cu pită şi sare, iar apoi s-a trecut la oficierea slujbei de sfinţire a clădirilor Centrului de zi Marina. Preoţii au oferit centrului icoane sfinţite - cadouri din partea ÎPS Calinic. Ulterior, primarul împreună cu Alisa Ciobanu, reprezentant din partea C.J. Argeş şi Costel Nicolae, fondator al Fundaţiei HAND-ROM, au tăiat panglica şi i-au invitat pe cei de faţă să viziteze centrul.
De remarcat a fost gestul primarului, care a tăiat în bucăţele mici bucăţica de panglică şi a făcut-o cadou celor mici. Ulterior, s-a trecut la prezentarea centrului şi a dotărilor de care dispune, totul pe fond muzical. Patricia Bădiţă, o fetiţă cu o chitară, a reuşit să-i încânte pe cei prezenţi şi a primit şi o invitaţie din partea edilului-şef Costantin Panţurescu să cânte la Zilele Municipiului Curtea de Argeş. Din partea Consiliului Local au participat la eveniment consilierii locali Bogdan Alexandru Dabija, Doru Georgescu, Mădălin Marinescu, Răzvan Bădescu şi Gheorghe Andreescu, iar din partea oamenilor de afaceri, Liviu Nicolae - directorul comercial al IPEE ATI.
