Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 16:07

Sancţiuni pentru hoţii de lemne

 

Agenţii din cadrul secţiilor de Poliţie Rurală Călineşti şi Albeştii de Argeş au depistat trei persoane cu vârste cuprinse între 25 şi 32 ani care transportau sau deţineau cantitatea totală de 3,5 mc material lemnos - diverse esenţe, fără a poseda documente legale de provenienţă sau transport. Persoanele au fost sancţionate contravenţional cu amenzi în valoare totală de 6.000 lei, iar cantitatea de material lemnos a fost confiscată şi predată în custodia ocoalelor silvice competente. Tot atunci, agenţii de la Domneşti l-au depistat pe M.D.R. (34 ani), din comuna Mălureni, care ar fi tăiat nemarcat şi şi-ar fi însuşit patru arbori, specia gorun, în valoare de 740 lei, din pădurea administrată de O.S. Muşăteşti. În cauză a fost întocmit dosar penal şi au fost confiscate un motoferăstrău şi un topor, susceptibile că au fost folosite la săvârşirea infracţiunii. De asemenea cantitatea de 0,987 mc specia gorun a fost recuperată şi predată Ocolului Silvic Muşăteşti.

 

Pin It