Salvat de pe Valea lui Stan!
Intervenţiile salvamontiştilor îi vizează pe turişti, în mod normal. Numai că, zilele trecute au făcut o excepţie şi au salvat un căţelandru care se pierduse pe Valea lui Stan. “0SALVAMONT pentru căţei, la Salvamont Argeş. La apelul a doi turişti care au ieşit din Valea lui Stan pentru a ne anunţa, am aflat că în canion, între scările 4 şi 5, se afla un câine care căzuse, probabil, de undeva de sus şi nu mai putea ieşi. Astfel că împreună cu Relu Nica şi Sorin Gane, ne-am luat sculele şi am plecat să... salvăm căţelul. Când am ajuns, l-am hrănit, după care i-am montat hamul de abrupt al lui Helios şi l-am luat în spate. Căţelul se află în siguranţă acum, în curtea lui Florin, cel care ne-a anunţat. Acesta l-a adoptat şi i-a pus numele... Stan! De la Valea lui Stan, de unde a fost salvat", a spus Ion Sănduloiu, şeful SALVAMONT Argeş.
