Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 16:04

Găsit mort în munte

Week-end-ul trecut, câţiva turişti au fost informaţi de doi păstori că un cioban este decedat într-una din văile din zona Lacul Podul Giurgiului, din Munţii Făgăraş. Aceştia au sunat imediat la Salvamont şi au alertat autorităţile. Imediat, salvamontiştii au fost să verifice informaţia, care din nefericire, s-a confirmat. Ion Sănduloiu, directorul Salvamont Argeş, ne-a declarat că ieri o echipă formată din jandarmi, salvamontişti şi criminalişti au fost la munte, în locul unde s-a găsit cadavrul unui cioban, să facă primele cercetări şi să coboare trupul neînsufleţit din munţi. Acesta a fost transportat la SML Piteşti, unde i se va face necropsia, pentru a se identifica exact cauza morţii. Persoana decedată se numeşte George Mocanu (46 ani) şi dispăruse încă de joia trecută de la o stână din împrejurimi.

Pin It