Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 16:12

Hoţie jurnalistică judeţeană - Material ARGEŞ EXPRES, sursă "de inspiraţie" pentru Observator de Argeş

 

Cu câteva luni în urmă semnalam în acest colţ de pagină cum o publicaţie săptămânală argeşeană şi-a permis fără acordul nostru să copieze rânduri întregi dintr-un material postat inclusiv pe site-ul www.argesexpres.ro. Atunci când le-am cerut explicaţii reprezentanţilor fiţuicii judeţene, aceştia au minţit la modul ordinar că au un corespondent la Curtea de Argeş care le-a redactat în acel fel materialul. Puşi în faţa probelor indubitabile cu plastografia grosolană, şi-au înghiţit limba şi au făcut "ciocu' mic". 

Astăzi revenim cu un nou caz de acest gen, la o ştire ce a vizat o expoziţie ce a avut loc la finalul săptămânii trecute la Muzeul Municipal. În culpă este redactorul, directorul general sau ce Dumnezeu o fi al site-ului Observator de Argeş, care se semnează "Mokia Monik" (chiar i-o fi ruşine cu numele pe care îl are în buletin!?!). "Minunea blondă" a copiat grosolan întreaga ştire, inclusiv poza noastră de pe site-ul www.argesexpres.ro, a modificat pe ici, pe colea, prin părţile esenţiale, însă, în goana după senzaţional, a uitat mici frânturi de cuvinte, care de sine stătătoare, nu au vreun înţeles. Cei care au citit ştirea iniţială ne-au semnalat că "gogoaşa" nici măcar nu ştie să redacteze ceea ce fură! În legătură cu pozele, din această săptămână, imaginile ce ne aparţin vor apărea pe site doar branduite, iar cei care vor mai avea tupeul să ni le fure, vor risca să sufere consecinţele legii! Cât despre cei care au apărut în presa argeşeană precum ciupercile după ploaie şi se dau mari jurnalişti, avem doar un sfat pentru ei: copii, presa adevărată se face pe teren, în mijlocul evenimentelor, şi nu din faţa calculatorului în care stai într-un fotoliu comod! Îndemnul nostru pentru "presarii" argeşeni este următorul: la muncă, tovarăşi, nu la furat ştirile şi pozele altora! Nu ar strica mai multă grijă nici din partea organelor judeţene, care cu ceva timp în urmă au premiat tot felul de fiţuici şi site-uri de presă făcute la apelul de seară, "pentru obiectivitatea de care au dat dovadă în activitate". Nu de alta, dar cine se-aseamănă, se-adună! 

 

Pin It